Komunismus nám nehrozí To, co nás dnes opravdu ohrožuje, není komunismus, ale všeobecná nestydatost a neschopnost střízlivé reflexe.
Esther Schapira o novém appeasementu Německá žurnalistka Esther Schapira uveřejnila minulý čtvrtek ve Frankfurter Allgemeine Zeitung pozoruhodný článek na okraj estrádního pěveckého vystoupení ministra zahraničí Steinmeiera a zpěváka turecké národnosti Muhabbeta.
Příklad, jak se nemá polemizovat Srovnávat situaci Srbska v roce 2007 se situací Československa 1938 je čirý nesmysl. Polemika s článkem Michala Štikara v Mladé frontě Dnes.
Glosa na pondělí: Ruské volby a co z nich plyne Je třeba vidět, že v Rusku není demokracie západní, nýbrž specificky ruská, tj. potěmkinská.
Glosa na úterý: Otřesné prezidentské tahanice Ve čtvrtek se má prezidentský kandidát Jan Švejnar sejít s předsedou KSČM Filipem.
Glosa na středu: Politická kultura ve sněmovně a vůbec Politickou kulturu, která dnes triumfuje, vnesli do Sněmovny sládkovci. Rozvinula ji ODS, zraněná sarajevským atentátem. A ČSSD ji dnes dovádí do dokonalosti.
Glosa na čtvrtek: Jiří Paroubek volá po chlapáctví V životě jsem neslyšel o vládě, která předstoupí před voliče a prohlásí: mužně přiznáváme, nestačíme na to, jdeme od válu. Odstranit neschopnou vládu je věc schopné opozice.
Glosa na pátek: Opočno je naše! Nejvyšší soud zamítl nároky Kristiny Colloredo-Mansfeld na zámek Opočno.
|
|
Tečka za nepřátelstvím se nepovedla Pokud to pan Švejnar myslí se sjednocováním vážně, měl by do něho zahrnout i přečetné stoupence Václava Klause, a to ne tak, že jim dá konečně prozřít, komu to podlehli, ale že uzná i Klausovi, co jeho jest.
Komise pro lepší budoucnost Našimi novinami proběhla zpráva, že v EU vzniká skupina, která má do tří let předložit návrhy pro budoucnost Unie.
Bezděčný autoportrét Václava Klause Dokončení komentáře k rozhovoru prezidenta Klause v MfD: není úplně jasné, co Klaus rozumí pod mlhavě ohraničenými „devadesátými lety“.
Glosa na pondělí: Mnohem pestřejší kandidát Jan Švejnar bude sjednocovat komunisty s demokraty proti „modré totalitě“. Vzhledem k tomu se proměňuje i jeho program.
Glosa na úterý: Eldorádo udavačů O iniciátorech tohoto anonymního udávání a jejich motivech je možno jen spekulovat, a jde to jedna radost. Že by za tím stál pan Kohout, někdejší lžitajemník ministra Kavana, je směšné.
Glosa na středu: Podřezávání větve Mít za koaliční partnery najednou lidovce i zelené není jen tak.
Glosa na čtvrtek: Osobnost roku Americký časopis Time jmenoval osobností roku ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Glosa na pátek: Ježíšek a Schengen K vánocům se dávají dárky, i když je nenosí žádný Ježíšek. My všichni jsme letos k vánocům dostali začlenění do schengenského prostoru.
|
Naděje Dnes je situace je přesně opačná, než za „normalizace“: naše svoboda má své mouchy, ale je pořád ještě velmi široká. Dá se realisticky očekávat, že o moc lepší to být nemůže, zato o hodně horší ano.
Koledy evropských národů Retrospektiva: komunistický režim naštěstí technicky nikdy nepokročil natolik, aby se mu podařilo podobným způsobem jako rozhlas a televizi ovládnout i gramofon.
Chvála Dopravního podniku hlavního města Prahy Pokus o výklad hlášení o „zvýšeném výskytu kapesních krádeží“
Glosa na čtvrtek: Komunisté a Horáková Milada Horáková bude mít v Praze pomník, na náměstí Hrdinů byl k němu položen základní kámen. Slavnostního aktu se zúčastnil mj. i europoslanec KSČM Ransdorf.
Glosa na pátek: Nevolte ani jednoho Švejnar i Klaus předvádějí ve snaze vlichotit se komunistickým volitelům jakýsi smrtí tanec a trumfují se v nehoráznostech. Proto je třeba zdůraznit: tahle země se nezhroutí, když nějakou dobu bude bez prezidenta.
PF 2008
|
Paroubkova doktrína Stížnost ČSSD na zákon o Ústavu pro studium totalitních režimů napadá pojetí let 1948 – 1989 jako „období komunistické totalitní moci“ a přichází s vlastní alternativní interpretací.
Případ, na kterém záleží Soudní čekatel Langer se má do 17. ledna od prezidenta Klause dozvědět, jmenuje-li ho soudcem, a pokud ne, proč.
Opovažte se nás bát! K rozhovoru s Putinovým poradcem Jastržemským v Právu: Neschopnost ruských politiků podívat se na problémy své země s odstupem je provázena příznačnou směsí ublíženosti a agresivity.
Patnáct let poté Poznámky k rozdělení ČSFR. (Uvádím článek v původní, širší verzi - když jsem ho psal, nevešel jsem se do původně vymezeného rozsahu a musel jsem krátit).
„Osmičky“ v novodobých českých dějinách Redaktor přílohy LN Orientace František Šulc se na mne v souvislosti s chystaným článkem obrátil s několika otázkami na téma zmíněné v titulku. Otázky i své odpovědi dávám s jeho laskavým svolením čtenářům Události k dispozici.
Glosa na pondělí: Choť opozičního prezidenta Manželka Klausova protikandidáta Švejnara poskytla zajímavý rozhovor Mladé frontě Dnes.
Glosa na středu: Pan prezident se má nejlíp Pan prezident potřeboval trochu napomoci svému znovuzvolení, ale tak, aby to bylo co nejméně vidět, a přitom pokud možno co nejvíc lidí oslovit a zároveň neurazit ty, na nichž mu záleží.
Glosa na čtvrtek: Drápe se lidovecký přízrak opět z rakve? Premiér Topolánek prohlásil, že lidovci na něho tlačí ve věci návratu pana Čunka do vlády a je prý docela možné, že tomu tlaku ustoupí.
Glosa na pátek: Starého psa novým kouskům nenaučíš Exprezident Havel radil komunistům – a se zlou se potázal.
Ústavní stížnost ČSSD na zákon o Ústavu pro studium totalitních režimů Ze Stížnosti uvádíme ideologickou pasáž, k níž se odkazuje náš článek v LN.
PF 2008
|
|