indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.11.- 3.12.2007

Otřesné prezidentské tahanice

Václav Klaus má před Janem Švejnarem v prezidentském klání jednu velkou výhodu: ke svému zvolení nutně nepotřebuje komunistické hlasy (i když pro klidné spaní by se jistě hodily a vůbec bych se nedivil, kdyby jeho šmejdilové aspoň některé už potají sháněli). Švejnar se bez komunistů neobejde a musí o jejich hlasy žádat zcela veřejně. Ve čtvrtek se má sejít s předsedou Filipem, který v době jeho návštěvy na komunistickém klubu byl pracovně v Moskvě (zřejmě načerpat sílu, inspiraci a možná taky instrukce).

Klub KSČM má ovšem s americkým liberálním profesorem problém. Projevilo se to tím, že je rozpolcen. Fifty fifty, jak prohlásil místopředseda Dolejš, který považuje Švejnara za „menší zlo“ (to musí být pro kandidáta povzbudivé). Vypadá to, že by komunisté mohli hlasování v prvním kole vypustit, jenže pak, jak upozorňuje tentýž Dolejš, projde z obou komor do druhého kola nejspíš jediný kandidát, Václav Klaus.

Švejnar byl v minulosti ikonou pravicových odpůrců Václava Klause: ztělesňoval pro ně právo a řád v ekonomice, byl hlasem civilizovaného Západu.

Teď má hlas civilizovaného Západu škemrat u komunistů. Komunisté jsou pro Klausovy odpůrce zprava doleva rozhodujícím spojencem. Co bude muset Švejnar za jejich podporu zaplatit, se buď nedozvíme vůbec (v případě, že vyhraje Klaus), nebo teprve až už bude pozdě (když vyhraje Švejnar).

Od komunistů nám samozřejmě nehrozí, že by tu zavedli novou totalitu. Jednak to dnes už není zapotřebí (viz Rusko), jednak na to nebudou mít dost sil. Jsou ovšem stranou protievropskou, protiamerickou, protizápadní, tradičně proruskou a sympatizují se všemi skutečnými i rodícími se hnusnými diktaturami od Severní Koreje po Venezuelu.

To, že se svůj osud s komunisty rozhodla dobrovolně spojit Paroubkova ČSSD, je věc politováníhodná, leč zjevně definitivní. Že tak činí lidé z politicky neurčitě vymezeného tábora sympatizantů Václava Havla, je nejen politováníhodné, ale lehce sebevražedné. Pokud bude v této konstelaci zvolen Jan Švejnar za cenu, kterou sice můžeme jen tušit, ale není těžké si ji rámcově představit, bude to horší, než kdyby byl znovu zvolen Klaus.

lidovky.cz 4. prosince 2007