indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.12.- 13.12.2007

Jak očůrat tajnou volbu

Řeč je přirozeně o tajné volbě prezidenta. Ještě neodezněla poslanecko-osobnostní iniciativa ČSSD za nedodržování zákonů, a je tu podobný problém.

Problém má zase ČSSD: trápí ji trauma ze zvorané prezidentské volby opřed pěti lety. Těžko se sociálním demokratům divit, důsledky pro stranu nebyly dobré. A zabývají se otázkou, jak to tentokrát zařídit, aby volitelé ČSSD nedali ani náhodou hlasy kandidátovi protivné strany.

Návrh, aby volitelé ukazovali před volbou hlasovací lístky pověřené osobě, sice neprošel, ale je příznačné, že se mohl vůbec zrodit. Pokud by se ujal, dal by se posléze uplatnit na všechny volby (zejména na ty do PS) a na všechny voliče. Nebylo by to u nás ostatně nic nového.

Jenomže jen o stupínek méně povážlivý je nápad ODS, aby se všichni její volitelé písemně zavázali, že dají hlas Klausovi. Pokud se nemýlím, na rozdíl od toho předešlého se už realizoval. Volitelé ODS, kteří případně nechtějí volit současného prezidenta, dostali příležitost, aby si navíc ještě zalhali. Běda tomu, skrze koho přichází pokušení! ČSSD uvažuje o tom, že by se její volitelé aspoň nezúčastnili druhého a třetího kola, pokud postoupí jenom Klaus. Tím ovšem sníží kvórum a zároveň se zbaví možnosti volbu aspoň zablokovat.

Prezident se volí tajně. Neexistuje přitom žádný zřetelný a rozumný důvod právě pro tajnou volbu: poslanec a senátor by si měl za svým názorem umět stát, je zbytečné poskytovat prostor nepříliš statečným kverulantům. Nic nebrání tomu, aby ČSSD a ODS společnou silou prosadily změnu způsobu volby.

Jenomže to neodpovídá zájmu ani jedné strany. Každá by ráda utužila kázeň ve svých řadách, ale zároveň spekuluje s tím, že protivník ukázněný nebude a v jeho řadách se najdou odpadlíci. Jak se zdá, každé by nejvíc vyhovoval takový způsob volby, kdy sama by hlasovala veřejně, kdežto oponent tajně.

Ještě štěstí, že to nejde.

lidovky.cz 14. prosince 2007