indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.12.- 8.12.2007

Radio Jerevan ve službách impéria

Ruský televizní kanál Vjesti oznámil s odvoláním na agenturu AFP, že radar, součást protiraketového amerického systému, proti němuž ruská vláda tak rozhořčeně protestuje, už vlastně stojí, a to na kopci nad Slavkovem, a v lednu má být uveden do provozu.

Zpráva AFP hovoří o tom, že minulý týden skončila stavba kontroverzního radaru NATO u Slavkova. Ten radar je opravdu kontroverzní, protože proti němu protestovali organizátoři přehrávaných bitev u Slavkova s tím, že ruší mír padlých. Není to však „protiraketový“ radar, o němž hovoří ruská zpráva.

Televize Vjesti je soukromá, ovšem tím způsobem, jako byly soukromé velké české banky za premiérování Václava Klause.

Zdá se, že šlo o omyl redaktora, který smíchal dohromady dvě různé věci. Pozoruhodné je jednak to, že si toho jeho nadřízení, o jejichž kvalifikaci nepochybuji, nevšimli, a jednak, že opačný omyl (radar už opravdu stojí, ale Vjesti to popírají) je představitelný jen v žánru sci-fi.

Naopak pozitivní je to, že zpráva je tentokrát určena jen pro zpracování domácího publika a bratrská pomoc nebude tedy následovat vzápětí (ostatně nemáme společné hranice). Což je ovšem dost málo.

Lidové noviny 10. prosince 2007