indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.12.- 27.12.2007

Nevolte ani jednoho

Poté, co se prezidentský kandidát Jan Švejnar dal slyšet, že komunisté se změnili a jejich program se podobá programu socialistických stran v jiných zemích (podobně se utěšovali Benešovi lidé po roce 1945), bylo jen otázkou dní a hodin, kdy ho Klaus ještě přetrumfne. Stalo se tak v rozhovoru pro televizi Prima.

Rozhovor obsahuje, jak je u Klause zvykem, zaobalené, leč neomalené urážky protikandidáta. Nehodlá, stejně jako to neučinil po roce 1968, někam zmizet a „žít v idylickém světě krásné americké univerzity, přežívat v USA jako profesůrek“, chce jako kdysi „být doma s jasným vědomím, že život nebude růžový“. Když odhlédneme od toho, že Švejnar nebyl v době emigrace plnoletý, je nutno konstatovat, že Klaus hrubě uráží desetitisíce, ne-li statisíce emigrantů. Může si to dovolit, nesou to z velké části občané ČR a voliči. Ve skutečnosti emigrovat nebyl projev zbabělosti a zůstat nebyl projev hrdinství. To ale není to hlavní.

Pokud jde o komunisty, je třeba odlišovat komunismus a KSČM v prosinci 2007 (to jde ztuha, protože se to nějak nedaří samotné KSČM). Dále, KSČM zásadním způsobem přispívá v demokratické společnosti k tomu, zda zákony projdou nebo ne (podobně přispívala v posledních letech Výmarské republiky NSDAP a po roce 1945 gottwaldovská KSČ; navíc Klaus zapomněl zmínit, že KSČM zásadním způsobem přispívá i k volbě prezidenta). Prezident vytýká „současným bojovníkům proti komunismu“, že „svou odvahu měli ukázat před dvaceti nebo třiceti lety“. Platí to i pro ty, kterým před dvaceti lety bylo deset? Navíc právo něco kritizovat a proti něčemu bojovat nevyplývá z toho, co člověk dělal před třiceti lety, ale z toho, zda si předmět jeho zájmu kritiku a odpor zaslouží nebo ne.

Pohled na duel obou pánů je zarmucující. Předvádějí jakýsi smrtí tanec ve snaze vlichotit se komunistickým volitelům a trumfují se v nehoráznostech. Proto je třeba zdůraznit: tahle země se nezhroutí, když nějakou dobu bude bez prezidenta, a neobyčejně jí prospěje, když nebude mít za prezidenta ani jednoho z těchto dvou (jedno slovo zabaveno). Proto si dovoluji apelovat na rozumnější z těch, kteří budou na počátku února prezidenta vybírat: pro Boha živého, nevolte ani jednoho!

lidovky.cz 28. prosince 2007