indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.12.- 17.12.2007

Eldorádo udavačů

Laťka v kriminalizaci politiků a politiky byla kdysi nastavena Kubiceho zprávou, a to hodně vysoko. Chápu, že za rozhodnutím poskytnout text, která by obstála jako interní materiál útvaru, parlamentnímu výboru, mohlo být jakési zoufalství šéfa ÚOOZ. Že se tak stalo těsně před volbami a že navíc důležité pasáže zprávy pronikly do médií (ve zprávě byl mj. předseda jedné ze dvou nejsilnějších stran nepřímo označen za devianta) je velmi obtížné považovat za shodu okolností.

Následoval případ Čunek: tentokrát šlo o anonymní udání, k dispozici byl ovšem neanonymní svědek, který je potvrzoval. Míra jeho věrohodnosti byla stejná jako míra věrohodnosti toho, jak se pan Čunek obhajoval. Přímé důkazy chyběly. Kauza je dnes formálně uzavřena, nepříjemná pachuť zůstala a bude komplikovat vládní koalici život. O tom, že šlo o odvetu, lze jen spekulovat, pokud by tomu bylo tak, byla by celkem úspěšná.

S jídlem roste chuť: máme tu případ Bursík. Další anonymní udání. O jeho úrovni se policejní důstojník, kterému přistálo na stole, vyjádřil s dosti velkým despektem. Nicméně ho postoupil výše. Následoval únik informací, který si podezíraví lidé budou vykládat jako pečlivě připravený. Bursík se měl dopustit hned pěti trestných činů. Nato pražská městská státní zástupkyně Hercegová vyšetřování zastavila. Podle vyjádření tiskové mluvčí dospěla k závěru, že policie neměla k dispozici takové podklady, na jejichž základě by bylo možné učinit závěr o podezření ze spáchání jakéhokoli trestného činu. Případ byl předán Finančnímu úřadu pro Prahu 1, který jej prošetří, a pokud zjistí nesrovnalosti vrátí neanonymně polici.

Stínová ministryně spravedlnosti a místopředseda PS Zaorálek (oba ČSSD) se pozastavují nad rychlostí, s jakou městská státní zástupkyně rozhodla. Znají úplný text udání? Řekl bych, že rychlost je úměrná povaze věci: kdyby mne někdo obžaloval, že jsem loni znásilnil svou babičku, která zemřela před padesáti lety, bude rozhodnutí taky rychlé. Ostatně pan Bursík není z obliga, jen ho (zatím) nebude popotahovat policie.

O iniciátorech tohoto anonymního udávání a jejich motivech je možno jen spekulovat, a jde to jedna radost. Že by za tím stál pan Kohout, někdejší lžitajemník ministra Kavana, je směšné. On se k tomu sice tak napůl přihlásil, ale totéž by udělal i s útokem na americká dvojčata, kdyby se nebál, že se octne na Guantánamu.

Rozvoj práskání s politickým pozadím je úděsný. Svědčí o úpadku politické morálky, pokud tu vůbec kdy nějaká byla. Kriminalizace politiků a zatahování mocenských orgánů do politických sporů je nebezpečná hra. Občas končí občanskou válkou. Ještě že jsme takový holubičí národ!

lidovky.cz 18. prosince 2007