indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.12.2007- 3.1..2008

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Pokusy exprezidenta Havla o politické intriky zarážely svou nešikovností a nechtěnými katastrofálními důsledky. Teď znovu potvrdil, že odchodem do politického důchodu se v tom nic nezměnilo.

V novoročním rozhovoru pro rádio Impuls se ve snaze pomoci svému prezidentskému kandidátovi Švejnarovi stylizoval do pozice dobrovolného pečovatele o ideovou čistotu KSČM: jak mohou podporovat kandidáta tak pravicového jako je Václav Klaus! A jak může vadit komunistům, že Švejnara podporuje on, kterému pravičáci dlouhá léta vyčítali, že byl příliš hodný na komunisty, že je nepověsil a neodsoudil do žalářů a nezrušil jejich stranu.

Havel samozřejmě přehání: chyba nebyla, že komunisty nezavřel nebo nepověsil, nýbrž jen to, že se s nimi bezprostředně po převratu zbytečně paktoval. A mýlí se ve věci Klausova pravičáctví, Klausův akcent na „suverenitu“, opřený o v podstatě nejedlovsko-jiráskovské pojetí české minulosti (při studiích ekonomie mu už nezbyl čas na dějiny) vyhovuje komunistické potřebě izolovat se od Západu.

Komunistická reakce na exprezidentovy dobré rady na sebe nedala dlouho čekat: dnes prohlásil v rozhovoru pro Právo předseda Filip, že se Havlovi diví: proč o nich teď mluví, když v minulosti se o jejich názory nezajímal? Kde prý bere tu drzost? A nabídl „důchodovému prezidentovi“, ať se s komunisty sejde, že mu to vytmaví.

Nechápu, proč se Havel tak nemotorně vystavil takovému ponížení. Jakkoli mé osobní vztahy s ním nebyly nikdy idylické, nesu krajně nelibě, když hlava tak ohavného a pochybného spolku jako KSČM mluví o exprezidentovi ČR tak sprostým způsobem. Jenže Havel mu naběhl na vidle.

Je tu ovšem obecnější problém: naše společnost není tragicky rozštěpená proto, že proti sově stojí občanské strany na jedné a komunisté s lidskou (Paroubkova ČSSD) i tou původní tváří na druhé straně. Nýbrž proto, že nekomunistický tábor je od Sarajeva osudově rozdělen. Topolánek se pokusil udělat vytvořením nynější vlády jakýsi vstřícný krok. Havel odpovídá velmi aktivní podporou koalici „všichni včetně komunistů proti ODS a Klausovi“. Tedy po staru. A komunisté mu neomaleně naznačují, že v tomhle spojenectví je přebytečný.

lidovky.cz 4. ledna 2008