indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.12.- 8.12.2007

Drzost až na půdu

V roce 1989 nám Ježíšek nadělil svobodu. Protože při nadílení byl i jeho věčný oponent, ukázalo se, že svoboda má své stinné stránky. Existuje celá řada mezinárodních organizací, jakýsi pedagogický sbor, který dbá na to, abychom se stali korektními obyvateli celé zeměkoule od Gibraltaru až po Furth im Wald. Greenpeace dbá na to, abychom my ani naše produkty příliš nesmrděli, a její členové jsou za tím účelem slézají kdejaký komín, pokud ovšem není špatné počasí. Amnesty International nás hlídá, abychom se chovali po všech stránkách hezky ke Gayům. Ochránci zvířátek pečují o to, abychom šetřili jejich hebké kožíšky, a jsou v kterémkoli okamžiku připraveni vystrčit na nás za tím účelem holé zadnice. A konečně je tu Transparency International. Co dělá ta, vyplývá nejlépe z její tiskové zprávy k případu Jiřího Čunka.

Podotýkám, že vyvádění pana předsedy KDU-ČSL a některé okolnosti jeho kauzy jsou dosti podivné a nedivím se, že vzbuzuje pozornost. Zde jde o povahu té pozornosti.

Ve zprávě se např. praví: „TIC považuje úvahy o návratu o návratu Jiřího Čunka do vlády za dramatickou ukázku nerozvinuté politické kultury v české společnosti…“ Zřejmě budou do budoucna zakázány úvahy: za tím účelem je třeba upravit Listinu základních práv a svobod. Člověk by řekl, že by se měli zabývat fakty a ne úvahami.

Nebo: „Jiří Čunek neprokázal dostatečnou kompetentnost, vzdělání a jazykové znalosti nutné pro vedení ministerstva…“ Je hezké, že pečují o vzdělání českých ministrů (dělali to i za Zemana?), i když bych řekl, že to s transparentností nemá nic společného a že jim do toho nic není.

„Pokud by se potvrdily spekulace o politickém obchodě v souvislosti s návratem pana Čunka do vlády a podporou v blížící se prezidentské volbě, považovala by to TIC za vrchol politického cynismu.“ Kdyby jsou chyby a dokud je něco v rovině spekulací, neexistuje žádný pádný důvod strkat do toho drzý frňák.

Tisková zpráva TIC zejména tímto posledním bodem poněkud připomíná ultimátum Rakousko-Uherska Srbsku. Válka z toho tentokrát asi nebude a u čtenářů to vyvolá nanejvýš tentýž „němý úžas“, jako vyvolala u TIC kauza Čunek.

Ale abychom TIC nekřivdili: nepráská jen bičem, má po ruce i med: „TIC oceňuje principiální postoj Strany zelených (jmenovitě ministrů Schwarzenberga a Lišky) a vyzývá premiéra, aby si uvědomil, že nyní je ve hře důvěryhodnost celé vlády.

Výborně, tak aspoň víme odkud fouká vítr.

Lidovky.cz 10. prosince 2007