indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.12.- 31.12.2007

Drápe se lidovecký přízrak opět z rakve?

Jiří Čunek je pro vládní koalici pohromou srovnatelnou tím, co pro naši přírodu znamenal orkán Kyrill. Vývoj jeho případu zároveň klade na politického pozorovatele obrovské, v podstatě nesplnitelné nároky, pokud jde o bezelstnost a důvěřivost.

Především je obtížné uvěřit, že se „kauza“ rozvinula jen tak, bez politického podnětu. Vycházela z anonymního udání, nepřímého důkazu a svědectví osoby, o jejíž důvěryhodnosti lze pochybovat, ale sám pan Čunek se do výkladu událostí zamotal způsobem obdivuhodným. Obvinění zjevně nešlo ani prokázat, ani vyvrátit, případ by se vlekl pár let a skončil by osvobozením politické mrtvoly pana Čunka pro nedostatek důkazů. Člověk by řekl, pěkně vymyšleno.

Stejně obtížné je uvěřit, že přeložení vyšetřování a změna vyšetřovatele i žalobce proběhly v rámci běžných rutinních postupů. Obvinění bylo nakonec vzato zpět, jenže mezitím se pan Čunek stačil zamotat do vysvětlování dalších finančních nesrovnalostí ve svém domácím účetnictví. I zde byly nároky na politického pozorovatele nasazeny pěkně vysoko: těžko věřit tomu, že se informace o dalším problému lidoveckého předsedy objevily jen tak samy od sebe; zároveň ovšem i způsob, jakým pan Čunek finančně zaopatřoval svou rodinu, má obdobu snad jen v tom, jak Ježíš podle evangelií sytil zástupy. Protože zároveň prosákla informace o údajném zneužívání sociálních dávek (to jediné dokázal pan Čunek celkem přesvědčivě vysvětlit), nezbylo nakonec předsedovi KDU-ČSL, než se vzdát postu vicepremiéra i ministra Topolánkovy vlády. Prozatím.

V trestní rovině byl ovšem případ pana Čunka definitivně uzavřen a vyvstala otázka jeho politické rehabilitace. Premiér ji už jednou horko těžko odvrátil. Teď, po novoročním obědě s prezidentem, prohlásil, že lidovci na něho tlačí, a když bude chtít koalici odpovědně udržet, je docela možné, že tomu tlaku ustoupí. Novináři to vyložili jako výraz připravenosti vzít Čunka zpátky, ve skutečnosti to vypadá spíš jako stížnost na lidovce s lehce denunciačním přídechem. Zelení promptně odpověděli, že jde o obchod: Čunkův návrat za lidovecké hlasy pro Čunka, a že před tím ODS varují. To zase vypadá, Že Bursík poskytuje Topolánkovi důvod, proč lidoveckou žádost oslyšet.

Odešli by však potom lidovci z koalice? Jen v tom případě, že jim Paroubek slíbí víc, než mají teď, a že je vezme i s Čunkem. To není příliš pravděpodobné: navíc v Čunkově věci není strana jednotná. Taky na předčasných volbách lidovci nevydělají, naopak.

Takže premiér se možná svým novoročním prohlášením jen preventivně brání tomu, aby se mu, obrazně řečeno, do vládního kanape znovu nenastěhoval tchoř.

lidovky.cz 3. ledna 2008