indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.12.- 31.12.2007

Choť opozičního prezidenta

Manželka Klausova protikandidáta Švejnara poskytla zajímavý rozhovor Mladé frontě Dnes. Paní Švejnarová je Američanka, je loajální ke svému manželovi a v české situaci se zřejmě zatím úplně přesně neorientuje. Byla tedy nejspíš odkázána na jakousi účelovou instruktáž a nechtě si ji trochu upravila, takže z jejího rozhovoru čouhá jako šídlo z pytle.

Tak například otázka podpory komunistů: „Ti, kdo jsou teď u moci, jsou podporováni komunisty, na veřejnosti však předstírají, že s nimi nemluví.“ To je bohužel nesmysl, Klaus asi získal podporu komunistických poslanců při prezidentské volbě, až pak už ji až do nadcházejících voleb nepotřeboval. Naopak komunistické podpory využíval bez jakýchkoli skrupulí po celou dobu svého premiérování Švejnarův nynější protektor Paroubek, a hodlá jí využívat i v budoucnu. Pro zelené, kteří mají v mnoha ohledech blíž k ČSSD než k ODS, byla tato záležitost důvodem pro odmítnutí koalice. Tvrdit, že by komunisté podporovali Topolánkovu vládu, je směšné.

Jiná věc: paní profesorka se vyjadřuje i k morálnímu profilu našich politiků. Za neudržitelné považuje, když má politik dítě mimo manželství. Pokud se rozvede a ožení, je to už něco jiného. Čili, přeloženo do jednoduché české mluvy: Topolánek ne, Paroubek ano. Nechme teď stranou to, že paní Topolánková se rozvést nechce, což rozvod komplikuje. Zarážející je, že se paní Švejnarová obouvá nejen do Klause, což by bylo přirozené (je to oponent jejího muže), ale do premiéra, vůči němuž by měl být budoucí prezident stejně neutrální jako k šéfovi opozice (který ho teď kandiduje). Udělala to ostatně nepřímo už když hovořila o údajné podpoře komunistů. Navíc ve věci, která s politikou nesouvisí a do níž paní profesorce, upřímně řečeno, nic není.

A konečně: názory Václava Klause na globální oteplování jsou prý extrémní a směšné. Je ve světě znám hlavně kvůli nim, což není moc dobře. Můj osobní názor je, že Klaus přehání (na druhou stranu, než jeho oponenti). Jde ale o vážnější věc: z toho, co říká paní Švejnarová, vyplývá, že popírat nebo bagatelizovat globální oteplování je na Západě něco podobného jako popírat holocaust. Je to normální? Pokud Klausovi vadí právě tohle, má recht.

lidovky.cz 31.prosince 2007