indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.11.- 5.12.2007

Jiří Paroubek volá po chlapáctví

V posledních dnech a hodinách se toho na české politické scéně semlelo opravdu hodně. Nedůvěra vládě, jak se dalo očekávat neprošla: opozice dostala příležitost k tomu, aby předvedla sílu a mohutnost svých lícních svalů – o což taky šlo. Zato rozpočet prošel, jak se rovněž dalo očekávat.

To je dobrá zpráva. Pokud jde o nynější vládu, dobré zprávy jsou ovšem jen předzvěstí zpráv špatných, které přicházejí vzápětí. Pro rozpočet nehlasovala jedna poslankyně zelených: je obtížné říci, zda je to projev zdravého chaosu, který vládne ve stranách tohoto typu, nebo zda tím vnitrostranické opozice vysílá předsedovi Bursíkovi signál, že je schopna mu zavařit. Nejspíš obojí.

Daleko větší problém se však rýsuje s druhou koaliční stranou. Z politického hrobu se totiž drápe právě pohřbený exvicepremiér Čunek a vztahuje své kostnaté pařáty po opuštěném křesle. Má k tomu požehnání lidoveckého předsednictva. Premiér se k věci nejprve postavil pozitivně, ve vládě ovšem – napříč politickým spektrem – vzbudila představa obcování s politickým umrlcem takovou hrůzu, že byl nucen couvnout. Tím je ovšem ohrožena nejen stabilita koalice, ale i prezidentská volba.

V tuto chvíli přichází vládě na pomoc předseda ČSSD Paroubek s analýzou a dobrou radou:

- vládu podle něho drží pohromadě jen funkce a touha po moci,

- ministři by se měli odhodlat k mužnému gestu a sami se odporoučet.

Vláda, která by tvrdila, že ji nedrží pohromadě funkce a touha po moci, by byla pokrytecká. Jde o to, drží-li ji pohromadě ještě taky něco jiného, ideálního. Bylo by divné, kdyby šéf opoziční strany to jiné zdůrazňoval. Bylo by slušné, kdyby nepoužíval tak lacině demagogických argumentů, jako že to neexistuje.

A za druhé: v životě jsem neslyšel o vládě, která předstoupí před voliče a prohlásí: mužně přiznáváme, nestačíme na to, jdeme od válu. Odstranit neschopnou vládu je věc schopné opozice.

Ale poselství předsedy Paroubka lze vyložit i pozitivně: kdyby se snad chopil moci, sestaví vládu, která bude vedena jen a jen ideálními zájmy. Předstoupí před veřejnost a prohlásí: na základě poctivé sebereflexe jsme došli k názoru, že jsme úplně nemožní a naše vládnutí není v souladu se zájmy ČR. mužně to přiznáváme a odstupujeme.

Je to ovšem jen sen. I když docela hezký.

lidovky.cz 6. prosince 2007