indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.12.- 18.12.2007

Podřezávání větve

Všechno se vším souvisí, praví marx-leninská moudrost. To je sice hloupost, ale přesto jsou věci, které spolu souvisí, a je jich dost. Malý příklad:

Podle nejnovějšího průzkumu STEM se ODS propadá v preferencích. Má na vedoucí ČSSD už skoro 9% ztráty. To je jakýsi nový prvek a bude třeba ještě vyčkat na výsledky konkurenčních agentur. Je přitom dobré mít na paměti, že průzkumy veřejného mínění veřejné mínění odrážejí a zároveň taky vytvářejí.

Vzápětí nato KDU-ČSL zreformovala svůj postoj k reformě veřejných financí v citlivé záležitosti poplatků u lékaře. Původní přijetí se mění v přijetí na zkoušku: pokud se po půl roce ukáže, že vybírání poplatků je pro sociálně ohrožené skupiny neúnosné, je třeba „učinit nápravu“. Za každou reformu reformátor platí, lidovci jsou zjevně ochotni zaplatit, ale jen trošku. Možná, že na ně udělala dojem iniciativa papalášů a osobností za nedodržování zákonů. Vděku se od opozice zatím nedočkali, dr. Rath např. prohlásil: „I když jsou bezcharakterní, přesto nám mohou pomoci udělat dobrou věc – zrušit poplatky.“

Jiný problém je se zelenými. Jejich odpor k jaderné energii je racionální zhruba stejně jako odpor muslimů k vepřovému. ČSSD toho citlivě využívá (upřímně řečeno má na to právo, dělala by to každá opozice): hodlá přijít s návrhem zákona o energetické politice státu, v němž se jaderné energii dostane místa, které jí náleží. ODS má k jaderné energii racionální postoj, ale s ohledem na koaliční partnery ho bude muset tajit.

Iniciativy lidovců a fundamentalismus zelených oslabí pozici vlády a sníží preference ODS. Obě malé strany jsou přitom na preferencích ODS závislé jako blechy na dobrém zdraví psa, v jehož kožichu našly svůj domov. Pokud díky jejich vyvádění pejsek chcípne, stanou se z nich houmlesáci.

Taky by se nebylo co divit, kdyby ODS došla nakonec na základě nabytých zkušeností k závěru, že se všech nemožných koaličních partnerů je nakonec nejpřijatelnější ČSSD. Těžko je mít za partnery na pravici vyčůránky a na levici poloviční šílence!

lidovky.cz 19. prosince 2007