Nevalné vyhlídky české demokracie To co předvádí nynější vládní koalice, není nic moc. Pokud by se však zhroutila, znamenalo by to dosti značnou proměnu režimu.
Debata se posunula, iluze přetrvávají Vicepremiér Mareš se vyjádřil k sudetoněmecké otázce. Ví o tom, že máme problém. Měl by se ještě zbavit nadbytečných iluzí o vládě, v níž zasedá.
Klausovy olympiády Je běžné, že lid chce kromě chleba i hry. Lidu (veřejnosti) je ovšem možné vysvětlit, že monumentální hry je někdy lepší si odpustit.
Na toho nám nesahejte! Všeobecné uznání zásluh nějaké politické osobnosti o stát vyplývá ve svobodné společnosti z veřejné diskuse, v níž jsou váženy klady i zápory aktérů národních dějin. Na okraj „Lex Beneš“.
(Ne)bezpečný svět: Co mělo zaznít, ale nemohlo Není Bushovou chybou, že jeho stát vede civilizaci, která musí prodělat odklon od iluzí k realismu a postrádá k tomu jak vůli, tak odvahu a myšlenkovou poctivost. Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy
|
Případ Kinský: malá rekapitulace Případ Kinský vzbuzuje ve veřejnosti obavy a emoce. Ty jsou zdrojem iracionálního uvažování a nepřiměřených reakcí a dávají příležitost vypočítavým populistům.
Nařezat! Karel Steigwerwald (MfD 3. 7.) v polemice s Berndem Posseltem po českém způsobu poměrně pečlivě vyčíslil skoro všechna smítka v soupřově oku. Současně, zase po českém způsobu, bezděky upozornil na všechna významná břevna v oku našem.
Profesor Jičínský a ilumináti Prof. Jičínský chápe po česku historii jako alibi pro českou politiku, tu minulou a eo ipso i tu současnou. K polemice mezi ním a Petrem Uhlem.
(Ne)bezpečný svět: Křížové cesty českých médií Řada předních českých novinářů je mistry v objevování objeveného, pitvání rozpitvaného a nalyzování analyzovaného. Chybí schopnost syntézy společenských dějů, metodický odstup od předmětu, chladný úsudek a chuť seriózně se s tématem seznámit. Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy
Fejeton: Co je to postkomunismus Představme si to: ještě dvacet let budeme neúspěšně pořádat procesy s komunistickými zločinci. Dvacet let budeme prodlužovat lustrační zákon a podpisovat petice o tom, že se nemluví s komunisty, kteří budou čím dál tím silnější.
|
Klaus organizuje národní jednotu „Komuniké“ nejvyšších ústavních činitelů z minulé středy je nedůstojným švejkováním. Konsensus, který nám v této věci vnucují, nelze přijmout.
Ministra Dostála boj za právo Dvě tváře ministra Dostála, jak je předvedl v rozhovoru pro MfD. Nechť je Dostál ministrem informací!
Medvědí služba Rozumět dějinám znamená dějiny soudit. Je pro nás ponižující, když Němci, kteří si toto pojetí ve vztahu k nacionálnímu socialismu vzali k srdci, v českém případě přistupují na pseudohistorický alibismus.
Věc: Udělení bobříka vyčůranosti za měsíc červenec 2003 Laureátem je tentokrát místopředseda PS PČR Ivan Langer
(Ne)bezpečný svět: Předsudky vítězné Osmapadesát let po válce se pečlivě konzervované předsudky prodraly na scénu a ohrožují stabilitu společenství, které by rádo mocensky a ekonomicky soutěžilo s USA. Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy
Na obzoru německo-polské spojenectví? Ve velkorysých německých darech vojenské techniky Polsku hraje pravděpodobně značnou roli, že se Poláci na rozdíl od nás zbavili nacionálních předsudků a pudů. Tomáš Krystlík
|
Sto padesát dní Václava Klause Václav Klaus udělal všechno pro to, aby potvrdil, že většina banálních výtek, které doposavad na jeho adresu zazněly, není vůbec vycucaná z prstu.
Do zbraně, občané! Dnes jsme, jak se zdá, opět v situaci národního ohrožení. Nepřítel zůstává stejný: vyhnaní Němci, šlechta, církev. Ohrožují náš národní majetek.
Případ jako pro Hercula Poirota Případ místopředsedkyně ústavního soudu Wagnerové je obestřen mlžným oparem tajemna.
Místo pro hosta: Pomíjené možnosti orientace Jaké jsme měli možnosti věrohodně odhadovat vývin věcí po 11. září? Prohrabuji se teď ve svém archivu a pokouším se o inventuru; s důkladným zpožděním mi dochází, že pravděpodobnost blížící se exploze nás měla trknout už dávno. Ota Ulč
(Ne)bezpečný svět: Ach jo Zbabělost celé české politické scény, absence národního zájmu a z toho plynoucí zmatená diplomacie, to vše doprovázeno chabou oponenturou intelektuálů a médií, vytvořilo zmatený, hysterický a unavený národ uprostřed Evropy. Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy
Fejeton: Co je normální V EU budeme prý obklíčeni samými papeženci. Hrozí nám nové Temno?
|
Bilance na prahu okurkové sezóny Vládní koalice je svým způsobem dědičkou někdejšího Občanského fóra. Charakterizuje ji chaotičnost, nesourodost a politický amatérismus.
Falešné zkreslování na základě zcela nepravdivých informací K případu Chantal Poullain: svaté nadšení a rozhořčení nebývá vždycky přítelem svobody slova, naopak, může sloužit k tomu, aby svoboda dostala na frak.
Hulvátov v Poslanecké sněmovně Čím to je, že se český politický život od listopadu 1989 nevyvíjí k dokonalosti, ale ke sprostotě?
Poněkud sklerotické vzpomínání Nejnovější petice středoevropských politiků a intelektuálů s květnatým názvem „Společná vzpomínka jako krok do budoucnosti“ je snahou zamluvit minulost.
Fejeton: O nenávisti Má se socha Františka I. vrátit na své místo na Smetanově nábřeží? Měli bychom se smířit se svou historií.
(Ne)bezpečný svět: Dilema války Kdy smí právní stát válčit? Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy
Trestně právní charakter Benešových dekretů podle Nejvyššího soudu republiky Československé Nejvyšší soud ČSR v roce 1946 jasně a naplno, bez vytáček a zamlžování sdělil to, co si myslí řada osob jak právnické, tak laické veřejnosti. Bez obalu deklaruje, co Benešův dekret č. 108 je a jak na něj nahlíží. JUDr. Jan Müller
Deset pekelných let. Svědectví o severokorejském pracovním táboře. Kang Čol-chvan se v srpnu 1977 jako devítiletý dostal s rodiči do severokorejského pracovního tábora v Jodoku, známého také jako Tábor 15, a strávil v něm deset let. Jeho vzpomínky vyšly nyní knižně. Tomáš Krystlík
|