Nechme mu pár týdnů šanci! Klaus byl zvolen prezidentem, nikoli diktátorem. Ne že by třeba neměl chuť prezidentskou funkci malinko té diktátorské připodobnit. Ale cesta k tomu není už předem vydlážděná.
Jan Macháček věští zkázu vlasti Klausova mediální lobby má špatnou pověst, a to zcela právem. Zdá se, že druhá strana mediální barikády s ní teď úspěšně soutěží. Polemika s Janem Macháčkem.
Prezident Klaus a zahraniční politika Nakolik a jak jsou zahraničně politické představy a koncepce Václava Klause v souladu s národně bezpečnostními zájmy České republiky?
Malování Sokola na zeď Portréty Jana Sokola v podání Karla Kříže a Bohumila Pečinky se kryjí a doplňují. Výsledkem je důkladný obžalovací spis proti Sokolovi.
Beneš, Únor, „demokraté“ Čeští historici došli k závěru, že o Únoru 1948 se rozhodlo několik měsíců předem a že během puče prezident Beneš a další „demokraté“ nemohli nic dělat. Česká historiografie produkuje jedno nemravné alibi za druhým.
Nová podoba globálního konfliktu Epocha globálních konfliktů nabyla pouze po svou „horkých“ a jedné studené válce nové podoby. Článek jsem už v Událostech publikoval, 23. února vyšel v rozšířené podobě v nedělních Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zde je český překlad té rozšířené verze.
Dokument: Zbořilův posudek Jméno politologa dr. Zdeňka Zbořila se v posledních dnech ocitlo znovu na předních stránkách českých novin, tentokrát v souvislosti s obviněním Respektu, že spolupracoval se Státní bezpečností. K dokreslení Zbořilova odborného profilu přinášíme jeho Posudek na brožuru týkající se sudetských Němců a jejich vyhnání.
Fejeton: Agenti StB jsou pohádkové bytosti Přesvědčivě to dokazuje studie skupiny předních českých historiků, kterou má redakce Událostí k dispozici.
|
Komunisté a Evropská unie Rozhodnutí KSČM nepodpořit náš vstup do EU je třeba přivítat. V naší Národní frontě se po dlouhé době objevila jakási trhlinka politické plurality.
Doba falešných proroků Ve čtvrtek ráno se na Václavském náměstí upálil mladý muž. Když někdo chce podtrhnout váhu svého sdělení vlastní smrtí, nemělo by se to podceňovat.
Jaká bude epocha Václava Klause? V postkomunistické společnosti, kde politici ještě nepřestali toužit po monopolu nebo si nedovedou nic jiného než monopol představit, je zapotřebí, aby mezi prezidentem a vládou fungovalo zdravé napětí, aby si navzájem kazili své nemravné monopolní plány.
Nový svět Svět ve kterém žijeme, ovšem nebezpečný je, jenže v tuto chvíli už jinak, než jak se jevil našim pradědečkům. Ideologové ODS však zůstali sedět někde v první polovině minulého století.
Klaus není můj prezident Ten, kdo říká „Klaus není můj prezident“, říká vlastně: stát, v jehož čele stojí prezident Klaus, není mým státem.
Fejeton: MDŽ Jeden z bolševických svátků, na nějž jsme právem zapomněli.
|
Aktualita: V očekávání věcí příštích V irácké krizi zaujímá česká vláda od počátku obojaký postoj. Bezpečnostní rada státu ho dnes po dlouhé tahanici jen potvrdila.
Proměny Václava Klause Změnil se Václav Klaus? Rozvážné státnické vystupování je jen změna formy. Záleží však na obsahu.
Evropa kontra Amerika Lze si představit situaci, kdy by nám nezbylo než na EU přes veškerou její lákavost rezignovat – a to tehdy, když nazřeme, že ona či nějaké její „jádro“ nemá morálně ani mocensky na to, aby se spolu s námi postaralo o společnou bezpečnost. Polemika s Jacquesem Rupnikem.
Místo pro hosta: Tance kolem Husajna Skrze Husajnův knír a baret, se nám dere k životu nový světový řád. Není dílem Husajna, pouze se to jaksi sešlo. Rozpadl se bipolární svět. Hranice mezi starými rivalitami byla setřena a rodí se rivality nové. Zdeněk Švácha
Příloha: Československo: ani osud, ani omyl Po roce 1989 se ukázalo, že to, co drželo kdysi Čechy a Slováky pohromadě, totiž dvojí pocit ohrožení, už pominulo. Neexistoval jediný rozumný důvod, proč toto soustátí držet pohromadě. Úvodní slovo k diskusnímu večeru na FSV UK 12. 3. 2003
Fejeton: Národ sobě Vážení čtenáři, budu Vám vyprávět pohádku o budování Média, aneb jak chudý chasník mezi elitu přišel. Veškerá podobnost se skutečnými událostmi je čistě náhodná.
Dokument: Stanovisko ČMKOS k iráckému konfliktu Protože jsem nezaregistroval, že by některý z velkých listů přetiskl plný text Stanoviska ČMKOS k irácké krizi, činím tak zde, i s (opačným) stanoviskem vlastním.
|
Kritikové amerického imperialismu Český tisk zalila kritika amerického útoku na Irák: je řeč o tom, že USA chce Iráčanům vnutit americký způsob života, a že prý jde o „preventivní úder“. Zkrácená verze tohoto článku vyšla v MFD 24. 3.
Špidlův konec? Vladimír Špidla je typický muž číslo dvě. Spojuje jakousi úřednickou houževnatost a tvrdohlavou počestnost s malou politickou invencí. Díky tomu nemůže nikdy muže číslo jedna ohrozit. Zároveň se však nikdy nemůže stát skutečným mužem číslo jedna.
Projektanti babylonských věží Současní evropští intelektuálové vytýkají americkému prezidentu a Američanům obecně náboženský fanatismus. Přitom sami, aniž by si to uvědomovali, podléhají utopickému radikalismu, jehož přestupními stanicemi byli v minulosti Rousseau, Marx, Lenin a veleknězové stalinismu.
Místo pro hosta: Zoufalství českého tisku Česká televize se stala tribunou protiválečných demonstrantů. Publicistika, která by tyto postoje jaksi vyvažovala, zde v podstatě neexistuje. Zdeněk Švácha
Fejeton: Jsme dost hrdí? Českou společnost zřejmě trápí, je-li dostatečně hrdá. Poslední dobou se touto otázkou zabývala ministerstva i ústavy na výzkum veřejného mínění.
|