indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.3. - 13.3.2003

ARCHIV

Stanovisko ČMKOS k iráckému konfliktu

Jeden (dosti rozzlobený) čtenář mi poslal úplný text Stanoviska ČMKOS k irácké krizi. Protože jsem si nevšiml, že by některý z hlavních českých listů Stanovisko celé přetiskl, činím tak aspoň zde. Zároveň opakuji stanovisko svoje: Použití síly je legitimní tam, kde jsou bezprostředně ohroženy životní zájmy země. Rada bezpečnosti OSN je notoricky neschopná řešit jakékoli konflikty globálního charakteru (konflikt s islámským terorismem a jeho podporovateli takovým konfliktem je). Už dávno se ukázalo, že odzbrojení Iráku mírovou cestou je nemožné. A AFL-CIO pro mne není žádná autorita. Proto opětovně doporučuji svým čtenářům, aby zítra ve 12 00 hod. dali mimořádně intenzívní prací najevo svůj nesouhlas s ČMKOS.

Text stanoviska:

Rada ČMKOS konaná dne 10. března 2003 se vyslovuje za mírové odzbrojení Iráku a odmítá jednostranné ultimativní vojenské řešení tohoto konfliktu mimo rámec Rady bezpečnosti OSN.

Upozorňuje, že dopady podobného postupu by stále častěji mohly být zneužívány k nahrazení mírových řešení použitím síly jako zdánlivě legitimního prostředku.

Spolu s ostatními členskými organizacemi Evropské odborové konfederace, ale i americkými a dalšími odbory, vyjadřuje ČMKOS přesvědčení, že této válce a s ní spojenými destabilizačními dopady na Středním a Blízkém východě ale i v jiných oblastech světa, lze stále zabránit.

ČMKOS se připojuje k výzvě Evropské odborové konfederace, aby v poledne 14. března t.r. odbory v Evropě vyjádřily svůj odpor přípravám války přerušením práce či jinou vhodnou formou a obrací se na své členy a další zaměstnance, aby mírové řešení irácké krize takto podpořili.

V Praze dne 10. 3. 2003