|
Sotva přejdeš jedny hory, už jsou tady jiné Pokus o shrnutí momentálních vyhlídek Topolánkovy vlády kaskadérů.
Poprask kolem papeže Skandál kolem článku v Die Welt o zesnulém polském papeži. Polská urážlivost je nesmírně podobná té muslimské. Možná je ještě větší, protože nepředpokládám, že by v Polsku měli Jana Pavla II. přímo za proroka.
Dokument:Jan Pavel II. způsobil ještě více zázraků Překlad článku z Die Welt, který vzbudil v Polsku obrovské pohoršení.
Velikonoční řádky Když někoho zabijí, neznamená to vůbec, že zabili i to, co vnesl do světa. Když někdo nezíská podporu hned, neznamená to, že ji nebude mít zítra, za rok nebo za sto let.
Glosa na úterý: Vyhlídky vlády kaskadérů – nic moc. Pokud Tlustý vládu potopí, vydělá na tom Paroubek.
Glosa na středu: Šlechtická holota musí vrátit zámek Paní Colloredo-Mansfeldová vydala zámek v Opočně všemu pracujícímu lidu.
Glosa na čtvrtek: Již vzhůru, psanci této země! Mladoboleslavský odborový předák mobilizuje masy revoluční písní.
Glosa na pátek: nejen Budvar, ale i Tlusťoch Spor Tlustého s Topolánkem hrozí stejně nedozírnými následky, jako spor s Američany o budějovické pivo.
|
Následky dlouhého bezvládí Pokus o malou rekapitulaci stavu české politiky tři čtvrtě roku po volebním patu.
Neklidná periferie jednotné Evropy Poslední iniciativy polské vládní koalice (povinné nošení uniforem pro středoškoláky, pokus uzákonit úplný zákaz potratů) jsou takové povahy, že podněcují k obecnějším úvahám o zvláštnostech našeho regionu a jeho obyvatel – včetně Čechů, ovšem.
Národní stát jako korekce kapitalismu Může „ekonomický patriotismus“ zabrzdit hrozbu budoucí sociální exploze v Evropě a USA? Na okraj článku Petra Robejška v Mladé frontě Dnes.
Glosa na pondělí: Déjà-vu Víkendové demonstrace v Moskvě a Petrohradě. Rusko je dnes, jak se zdá, na cestě docela opačné, než byla ta naše v letech 1987-9.
Glosa na úterý:Poslední aparátčík V okamžiku, kdy se komunistický režim sesul, prokázal se Ladislav Adamec jako naprosto neschopný poznat, o co jde, a udělat cokoli kloudného.
Glosa na středu: Smolař K pohnutkám šíleného střelce z americké univerzity.
Glosa na čtvrtek: Na pány musí být přísnost Omezit poslaneckou imunitu není jen tak.
Glosa na pátek: Paroubek je změna. K horšímu. Předseda ČSSD doporučuje voličům strany na Chomutovsku volit komunistu.
|
Poslanecká neuróza K rozhodování poslance Svobody ve věci amerického radaru: v jakých případech a nakolik je poslanec při svém hlasování v PS vázán loajalitou k vlastní straně a kdy má právo ji porušit?
Kocovina ze sametu Poklidný průběh „sametových revolucí“ stal v osvobozených zemích zdrojem velké frustrace. Zatímco nový politický systém integroval mohutné zbytky toho starého, neustále se opakují zoufalé pokusy o „účtování s komunismem“, zřizují se různé ústavy a přijímají zákony, přičemž účinnost obojího je dosti omezená.
Velmoc Amerika Evropu, která Ameriku tak ráda a tak vehementně kritizuje, v minulém století dvakrát zachránila před zkázou. (Výjimečně uveřejňuji článek jiného autora, Dana Drápala. Převzal jsem ho z časopisu Konec konců, a to proto, že vyjadřuje přesně to, co cítím, ale zatím jsem sám nedokázal zformulovat.) Dan Drápal
Glosa na pondělí: Čertovo vejce Senát je největším nadělením polistopadové politiky.
Glosa na úterý:Jelcin a my Pro Rusy byla Jelcinova vláda nejhlubším bodem národního ponížení, pro nás byla ruská bezmoc pozitivní.
Glosa na středu:In memoriam generála Jepišova Ruská generalita a americký raketový deštník v ČR a Polsku.
Glosa na čtvrtek: Čeká Topolánkovu vládu karambol? Deset poslanců ze všech vládních stran zatím buď váhá s podporou reformy veřejných financí, nebo ji podmiňuje úpravami.
Glosa na pátek: Proboha, nedráždit! Mezi ČR a Rakouskem probíhá v současné době probíhá jakási studená diplomatická válka: jejím živoucím symbolem je Temelín.
|
Spojenci za všechny peníze Estonsko-ruský konflikt: člověk by předpokládal, že spojenci Estonska projeví aspoň tu míru solidarity, kterou vyžaduje pouhá slušnost. A zvlášť by to očekával od těch, kteří před časem sdíleli s Estonskem podobný osud. Jenže to by se strašně mýlil.
Korespondence s panem Bobrakovem-Timoškinem ohledně posledních událostí v Estonsku.
Stanovisko listu The Independent: Nenechte Rusko šikanovat pobaltské státy Stavěním se do neutrální pozice ve sporu o to, co trpasličí Estonsko provede s vlastním válečným památníkem, dává Evropa Rusku zelenou k dalšímu vměšování se do estonských záležitostí.
Těžký je život rusofila Několik poznámek na okraj návštěvy prezidenta Klause v Rusku: Václav Klaus je typem politika, který se tam, kde vycítí jistou slabost, dovede chovat dosti neomaleně. Síla a rozhodnost nu naopak velmi imponuje. Síla a rozhodnost my byla v Moskvě předvedena s plnou parádou.
Riskantní hra Vlastimila Tlustého Pokus o jakousi rekapitulaci nepřehledné situace; nepřehledné situace vytváří tato vláda jako na běžícím páse.
Glosa na pondělí: EU není ještě na odpis Předseda EK Barroso o svrchovanosti států EU v bezpečnostních otázkách.
Glosa na středu: Už jsou zase na koni Komunistický první máj: komunisté dnes v některých ne nepodstatných věcech mluví z duše spoustě lidí, kteří by se k nim dřív nehlásili.
Glosa na čtvrtek: Měřit se má každému stejně Postup policie proti zadrženým demonstrantům z řad krajní levice byl nejspíš problematický.
Glosa na pátek: Berlínská blokáda v rukavičkách Estonská krize: co jsou evropské organizace vůbec schopny pro Estonsko udělat?
Probuzení medvěda Bylo by zcela nesmyslné vědomě poškozovat vztahy s Ruskem, kdyby Rusko samo nemělo tendenci obnovovat koncepci tzv. blízkého zahraničí v němž má údajně nárok uplatňovat svůj politický vliv. Článek Pavla Šafra, uveřejněný na blogu aktuálně.cz přebíráme s laskavým svolením autora. Pavel Šafr
|
|