indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.4. - 30.4.2007

ARCHIV

Stanovisko listu The Independent: Nenechte Rusko šikanovat pobaltské státy

Jeden mrtvý, stovky raněných. Přitom hrozí, že nepokoje budou pokračovat. To neodpovídá tomu, co jsme si zvykli očekávat od Estonska, které Britové znají z dovolených a kde si kupují nemovitosti. Někteří jen zakroutí hlavou, fráze “daleká země, o které moc nevíme” vytane na mysl. Toho bychom se měli vyvarovat. Ať se nám to líbí nebo ne, rozšíření Evropské unie do Pobaltí znamená, že krize vztahů Estonska s Ruskem kvůli odstranění sovětského válečného památníku z centra Tallinu se nás také týká. To by ale člověk z vyhýbavých poloodpovědí přicházejících z Bruselu a Německa, současné předsednické země EU, těžko vyčetl.

Sledujeme frašku ve které EU souhlasně přikyvuje slovům ministrů Vladimíra Putina, kteří Estonsko poučují o lidských právech. To je pokrytectví nejvyššího stupně, vezmeme-li v potaz ruskou politiku v Čečensku a nedávný hrubý zákrok proti demonstrantům v Moskvě a Petrohradě.

Jeden by čekal že úředníci v Bruselu a Berlíně se budou snažit poukázat na rozdíl mezi standardy, které Rusko aplikuje na vlastní menšiny a které požaduje od ostatních. Namísto toho Angela Merkelová po telefonu uklidňovala Putina a apelovala na estonskou vládu, aby věci nedoháněla do krajností.

Tohle je příslovečná cesta do pekla dlážděná dobrými úmysly. Tolerovat ruský imperialistický postoj k pobaltským státům, které Rusko obsadilo v roce 1940 a vládlo v nich příští půlstoletí, nás nikam dál neposune. Pouze přikrmujeme ruskou chuť znovu nabýt vliv v bývalých sovětských republikách, které Rusko příznačně označuje za “blízké zahraničí.”

Stavěním se do neutrální pozice ve sporu o to, co trpasličí Estonsko provede s vlastním válečným památníkem, dává Evropa Rusku zelenou k dalšímu vměšování se do estonských záležitostí.

Nově nalezená ruská sebedůvěra, pokud jde o olivňování evropských záležitostí, se neprojevuje pouze v Pobaltí. Mírový plán Západu v Kosovu, který dává problematickému regionu největší šanci na dlouhodobé urovnání vztahů, nejspíše ztroskotá na ruském odporu. Plán musí být schválen RB OSN, ve které má Rusko stálé zastoupení a právo veta. Slabá odpověď Evropanů na tuto hrozbu jen povzbudila Rusko k další aktivitě.

Od Baltu po Balkán se obejvuje nový vzor: Rusko tlačí na dveře, které Evropa nechala lehkomyslně pootevřené. Uvidíme, jestli to bude mít alespoň na jeden ze zmíněných regionů pozitivní následky. Zatím to tak nevypadá.


Publikováno: 30. dubna 2007

Přeložil Tomáš Ruta (www.thevoiceofeurope.blogspot.com)