Aktualita: Český úděl
Na okraj toho, jak dr. Bureš zdůvodnil své členství v KSČ: tři varianty českého údělu v letech 1945-1989.
Padesát ku čtyřiceti dvěma
Je docela dobře možné, že nás z našeho vlastního rozhodnutí nečeká cesta do Evropy, ale na Balkán, do společnosti Rumunska, Bulharska a Srbska.
Opět americký imperialismus?
Pod praporem NATO chránily dlouhá léta USA Evropu před ruským nebezpečím. Dnes, když nebezpečí pominulo, se Evropa obrací k USA cynicky zády.
Příloha: Kříž smíření
Rozumět dějinám neznamená jen dějiny pochopit, ale také a především dějiny soudit. Příspěvek do sborníku u příležitosti odhalení Kříže smíření na Broumovsku.
Fejeton: Všichni dobří rodáci
Jaká je vlastně procedura, jíž se určitá osoba může proměnit ze skopčáka, případně sudeťáka, v krajana?
|
Tři králové odcházejí
Hlavní problém Klause, Zemana a Havla je v tom, že ač se navzájem příliš nesnášejí, dokázali rukou společnou a nerozdílnou vytvořit situaci, v níž hned tak nebudou mít nástupce v pravém a plnohodnotném slova smyslu.
Důvěra kontra emoce
V případě Zítko jde o zcela zásadní věc: proti myšlenkám (špatným či zlým) je třeba bojovat rozumnými argumenty, v důvěře, že většina lidí je schopna rozumným argumentům naslouchat.
Jen žádný divoký souboj!
Podle místopředsedy ODS Zahradila by se strana měla sjednotit za jedním kandidátem.
Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc říjen 2000
Laureátem je tentokrát ODS a její odcházející předseda Václav Klaus.
Místo fejetonu: Jak vybírat prezidenta
Jak ze slepé uličky při volbě prezidenta? Editor Událostí navrhuje prostou, schůdnou a přitom hluboce demokratickou variantu.
|
Aspoň že se snaží
Poslankyně Marvanová se snaží získat spolustraníky pro vystoupení z vlády.
To už jsme přece jednou zažili…
Hlavní věcí v tuto chvíli není, jakým způsobem se bude prezident volit. Zajímavé vlastně není ani to, kdo bude zvolen. Základní věc je nové, demokratičtější vymezení prezidentských pravomocí.
Zdravá sebedůvěra Petra Pitharta
Petr Pithart netrpí nadměrnou skromností; a proč taky, působilo by to v pestré společnosti českých politiků dosti nezvykle.
Zrcadlo české nestydatosti
Pan Martin Weiss vydal tradiční nářek zraněné české duše. Nic není vyřízeno tak, jak jsme si to naplánovali: Česko-německá deklarace, představa Německa jako lokomotivy evropské integrace a advokáta rozšíření unie, to všechno najednou patří historii.
|
Šance především pro strany
O prvním kole letošních senátních voleb se dá říci, že nikoho a ničím nepřekvapilo. Sen o nezávislých osobnostech, které vytěsní z politiky Klause, se neujal. Senát jen brzdí práci Sněmovny, která dokáže dost účinně brzdit samu sebe.
Terorismus odsuzujme bez ale
Teroristický útok v moskevském divadle se nedá vůbec ničím omluvit, vysvětlit ani ospravedlnit: je to podlé zvěrstvo ukazující stejným směrem jako New York 11. září 2001 a Bali z podzimu 2002.
Alibisté všech zemí, spojte se!
V teorii příčin a následků si podávají ruku západoevropští alibisté z roku 1938, čeští alibisté z doby po listopadu 1989 a západní alibisté z roku 2002. Polemika s Timothy Gartonem Ashem
České dráhy - nejotřesnější podnik na zeměkouli
Cestování službami ČD je výprava srovnatelná s dobrodružnou cestou do nitra Afriky. Záležitost pro otrlejší povahy.
Fejeton: Vychovatelé národů
Není pravda, že by Spojenci po válce vychovali Němce k demokracii. Tato zásluha přísluší výhradně Josefu Vissarionoviči a jeho nástupcům na ruském trůně.
|
|