Špidlovo vítězství Spory v sociální demokracii nebyly překonány nebo usmířeny, ale jen na čas zacementovány a odloženy.
Braniboři v Čechách Kdyby si v Praze zřídila pobočku nějaká politická odnož Al Kaidy, nenadělalo by to tolik rámusu jako nedávné otevření kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení.
Irácká válka – pověry a iluze Je smutná pravda, že na většině problémů s iráckým tažením i se světem mají Američané jakýsi podíl – ovšemže jinak, než jak jim to vytýkají jejich dnešní kritici. To nic nemění na skutečnosti, že představují jedinou sílu schopnou čelit globální hrozbě.
Místo pro hosta: Demokratický katechismus Výrazná expanze sociálních věd na Západě je spjata s pocitem viny za domnělá či skutečná zla bílé civilizace vůči ostatnímu světu. Je to nová forma dědičného hříchu za někdejší světovládu. Západ se kaje za svou historii, zbytek světa toho využívá k rozsáhlým geopolitickým ústupkům, ke zdůvodnění vlastní nenávisti a k přístupu k finančním dávkám. Zdeněk Švácha
Fejeton: Jak nejlépe prosadit trvale udržitelný rozvoj Konflikt, který teď hýbe světem, ač se to na první pohled nezdá, může vést k ekologicky velmi pozitivním důsledků.
|
Američané zatím uspěli, Evropa ne V krátké době od 19. března do včerejška se před našima užaslýma očima odehrála dvojí blesková válka. Prohráli v ní Saddám Husajn, evropští mírotvorci a česká politika.
Darkeři vlastních životů Dnešní mladí sebevrazi jsou nespokojeni se stavem univerza. Chtěli by, aby se zeměkoule otáčela po jejich. A když to nejde (nejde to nikdy) propadají sebezničující hysterii. Je v tom zároveň rozmazlenost a vandalství.
K čemu je dobrá kancelář Sudetoněmeckého krajanského sdružení V případě kanceláře krajanského sdružení nejde jen o sudetské Němce. Jde i, a možná v první řadě o to, kde jsou hranice naší politické svobody.
Místo pro hosta: Americká hegemoniální politika Amerika se už nerozptyluje na vedlejších frontách, ale soustřeďuje se na hegemoniálně politické úkoly. Pořádek v mezinárodních vztazích už nenese masku Organizace spojených národů, která údajně trůní nad národy; je výsledkem účinných regionálních koalic pod vedením Washingtonu. Karl-Peter Schwarz, korespondent FAZ
Ze zahraničního tisku: Jak se rodí kachna Pěkný příklad podal pražský korespondent francouzského listu Le Monde Martin Plichta. Uvádíme zde jeho článek spolu se stručným komentářem.
Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc duben 2003 Laureátem je tentokrát prezident České republiky Václav Klaus za vzorné hájení českých národních zájmů v Polsku.
(Ne)bezpečný svět: Arnettův komplex Surový racionalismus, jediná zbylá idea Západu, je otcem mnoha zmatených představ. Jedna z nich říká, že dobré noviny musí být nestranné a novinář by měl jednat „vyváženě“. Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy.
Fejeton: Jak nejlépe prosadit trvale udržitelný rozvoj Konflikt, který teď hýbe světem, ač se to na první pohled nezdá, může vést k ekologicky velmi pozitivním důsledků.
|
Maul halten und weiter dienen Publicisté jako Petr Pravda (viz článek v sobotní MfD) budou mít vždycky o čem psát, protože žádný triumf není definitivní a všechny úspěchy jsou stále problematizovány a ohroženy.
Irácký konflikt a česká politika Nechtěnou spoluprací všech relevantních českých politických sil je ČR na nejlepší cestě k tomu, aby získala pověst lehce nespolehlivého, možná i proradného partnera, který se to pokouší nestydatě koulet na všechny strany.
Američané zatím uspěli, Evropa ne V krátké době od 19. března do včerejška se před našima užaslýma očima odehrála dvojí blesková válka. Prohráli v ní Saddám Husajn, evropští mírotvorci a česká politika.
Ze zahraničního tisku: The Times Jak hodnotí konzervativní britský list ty, co byli neúspěšní v iráckém konfliktu.
Rozhovor V.Klause pro FAZ Prezident Klaus poskytl minulý týden rozhovor německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Protože ho ještě v neděli neměl ani na svých stránkách, ani na stránkách Hradu, Události zaskakují. Překlad přirozeně není autorizovaný.
(Ne)bezpečný svět: Korupce… Čechům v zásadě nevadí korupce jako jev. Vadí jim tehdy, pokud sami nemají možnost se korupčního kolotoče zúčastnit. Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy
Fejeton: Inspirující chuť velikonoc Autorům velikonočně pivních billboardů nelze upřít jistou zásluhu. Vyslali signál, že žijeme v opravdické svobodě.
|
Rituální tance kolem horké kaše Politické štvanice u nás byly a budou, patří to k českému koloritu. Kromě toho by o kontroverzních politických plánech a prohlášeních měla probíhat věcná politická debata.
Klausova ofenzíva Díky Klausovým zahraničně politickým iniciativám (a nejen díky jim) se u nás rozvinul zcela zásadní spor o to, jak bude v příštích letech vypadat politický systém v ČR.
Blanický rytíř z Vysočiny Pokus o politický nekrolog Miloše Zemana
(Ne)bezpečný svět: Klaus kolem dokola Premiér s ministrem Svobodou se ocitli v klinči s prezidentem. Vede se lítý boj o charakter projevu hlavy státu v Athénách. Pravidelná rubrika Zdeňka Šváchy
Fejeton: Věc: podání vysvětlení Za „totáče“ jsem párkrát dostal neodolatelnou pozvánku k „podání vysvětlení“. Nyní něco podobného obdržel sám ministr zahraničí. Vida, jak jsme se za posledních třináct let demokratizovali!
Místo pro hosta: Válka a veřejné mínění V mnoha článcích z nichž dostupné jsou nám jen některé a pouze na internetu, se Ota Ulč zabýval iráckou válkou a způsoby (či lépe nezpůsoby), jimž o ní referovala média, redaktoři, experti i vlivná místa. Z článku ‘Poctivost mediálních zdrojů’ uvádíme citace poukazující na některá fakta a závěry, které u nás nejsou běžně známé. (Článek, jak se ostatně snadno pozná, byl psán během války.) Ota Ulč
|