Bez rozloučení Poslední Havlův projev je vlastně zajímavý jen jedním: prezident se s občany svého státu výslovně vůbec nerozloučil. To, že odchází, se dá vyvodit z nepřímých náznaků.
Petr Pithart prezidentem? Nikdy! Petr Pithart stojí před náročným úkolem: musí zdůvodnit své někdejší odmítavé stanovisko k dělení federace a zároveň zamluvit svou vstřícnost vůči sudetským Němcům.
Bush ohrožuje světový mír „Nejsem svědomím mých krajanů“: Nositel Nobelovy ceny míru Günter Grass o své kritice velmoci USA a o souvislosti básnictví a politiky. Úryvky z rozhovoru, který vyšel v Die Welt am Sonntag 29. 12. 2002
Pravda a Láska po německu Představa, že teroristy plodí bída třetího světa, a že když tu bídu vyléčíme, teroristů nebude, je velmi málo přesvědčivá. Není to spíš tak, že kdo chce dělat zrůdná zvěrstva, nějakou tu bídu coby motiv si vždycky najde? Polemika s Günterem Grassem
Vánoční dvojčíslo Událostí Vážení čtenáři, protože mnozí z vás zjevně neměli příležitost si přečíst to, co se v Událostech objevilo během vánočních svátků a bezprostředně po nich, dáváme to zde souhrnně k dispozici.
|
Jsme přece suverénní! Po americké žádosti o českou pomoc v útoku na Irák se z médií a politických grémií sypou nedůstojné vytáčky.
Vydat Železného? Smysl poslanecké a senátorské imunity je, aby se vůči lidem politicky činným nezneužívalo rozehrávání kriminálních kauz jako odvety za jejich nepohodlné politické postoje.
Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc leden 2003 Laureátem je tentokrát místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský za svůj zásadový postoj k české účasti v iráckém konfliktu.
Místo fejetonu: Nevolte krále, volte sultána! Zdá se, že u nás už delší dobu probíhá jakási nevyhlášená soutěž o to, kdo si vymyslí větší koninu. Události nemohou zůstat stranou a přicházejí s návrhem: nechť je Česká republika přetvořena na sultanát! Akutalizováno! Portréty kandidátů!
|
Kde se bere ta víra v OSN? Střetnutí mezi islámským terorismem a Západem není lokální, ale globální konflikt. Řešení globálních konfliktů zdaleka přesahuje možnosti OSN.
Zeman jako prezident: důvod ke zděšení Dosavadním způsobem prezidenta zvolit takřka nejde. Pokud bude někdo zvolen, bude to Miloš Zeman.
Jak se nevolí prezident Základním důvodem neúspěšné první volby jsou komunisté. Svými 44 mandáty úspěšně tarasí cestu k prezidentskému křeslu. Nejsou sice schopni prosadit vlastního kandidáta, dokážou však každého jiného zablokovat.
Příloha: Křesťané, církve, česká společnost Potřebuje česká společnost, potřebují lidé u nás vůbec církevní křesťanství? A pokud ano, co pro ně mohu církve udělat, jak jim mohou či mají pomoci? Úvod k diskusnímu večeru ve smíchovském sboru Církve bratrské.
Fejeton: Farářovo dilema Dilema rýmařovského faráře je důsledkem specifik české cesty privatizace a restituce. V jejích zákrutech a tůních je obtížné chovat se slušně.
|
Zavřete oči, odcházím… Jan Ruml opět odchází z politiky. Odejít by měl, trpí vážnými poruchami vidění.
Zvláštnosti české politiky Formální uspořádání české politické scény neodpovídá skutečnému rozvržení politických sil a reálný ústavní systém ČR je jiný, než v tradičních demokraciích.
Jak kdo hlasoval? Výsledky druhé prezidentské volby představují nepřehledné houští. Chceme-li zjistit, jak kdo hlasoval, nevyhneme se spekulacím.
Kontury české bojovnosti Na pozadí toho, co se dnes děje všude v západním světě, je fraška s případnou účastí v iráckém konfliktu něco, co se nevymyká běžné normě.
Dokument: Trpká zkušenost mladého vojevůdce Ministr Tvrdík projevil velkorysost. Nato se mu rozutekla desetina jednotky v Kuvajtu. Měl se poučit ze zkušenosti, kterou udělal před sto padesáti lety jiný mladý vojevůdce, J.V.Frič.
Fejeton: Grebeníčkův dotazník Od poměrně útlého mládí mi bylo jasné, že jsem přisluhovač (západo)německého revanšismu a amerického imperialismu. Po převratu v roce 1989 jsem znejistěl, zdálo se totiž, že přisluhovači amerického imperialismu budou tolerováni. Díky vystoupení pana Grebeníčka je zase všechno v normálu.
|
Co zbude po Havlovi Odchod politika, který se dlouho hřál na výsluní veřejné přízně, je pro něho samotného chtě nechtě bolestná záležitost. Už to by mělo vést k jakési zdrženlivosti při posuzování Havlovy politické dráhy.
Zánik Columbie Navykli jsme si oběti na životech chápat jako něco skoro nenáležitého. Přitom cestu ke všem velkým výdobytkům lidstva lemují oběti na životech.
Havel, „dopis osmi“ a česká politika Podpis českého prezidenta pod článkem osmi státníků je významné a pozitivní politické gesto. V okamžiku, kdy dva velké evropské státy dávají najevo rozhodnutí nechat USA ve štychu, postavil se proti dezorientovanému veřejnému mínění na správnou stranu.
Místo pro hosta: Saddám Husajn a jeho zbraně hromadného ničení Irácký diktátor zopakoval chybu nacistů a sovětského komunismu – spolehl se na účinek propagandy: rozšiřoval mýtus, že je neomylný. Dnes se jej nikdo z jeho okolí neodváží ani slůvkem upozornit, jak vážná je situace. Tomáš Krystlík
Fejeton: Němec nám zabil kance! Německý nimrod, řečeno slovy dr. Husáka, narušil naši státní hranici. Český „správce honitby“ protestuje.
|