indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

20.1. - 25.1.2003

ARCHIV

Jak kdo hlasoval?

Výsledky druhé prezidentské volby představují nepřehledné houští. Aby bylo možné se v něm rozebrat, musíme si vypomoci nějakou konstantou. Za konstantu se nejspíš hodí KSČM a ODS. Vycházejme tedy z toho, že v prvním kole volby hlasovali všichni poslanci a senátoři KSČM pro Zemana, v druhém a ve třetím odevzdali neplatné hlasy. Poslanci a senátoři ODS hlasovali ve všech třech kolech pro Klause. Výsledek je jistě spekulace, ale co jiného než spekulace je možné předložit!

Pak je zjevné, že senátorský klub ČSSD je peleš zrádcovská: v prvním kole hlasovali pro svého partajního kandidáta jen dva senátoři.

V poslanecké sněmovně dostal Zeman 78 hlasů. Po odečtení 41 komunistů činí zde tedy počet zemanovců 37 a v obou komorách 39, tedy slabá polovina z 81 zastupitelů strany.

V druhém a třetím kole bylo odevzdáno shodně 89 neplatných hlasů. Dovolíme si předpokládat, že to není náhoda a že tento způsob hlasování zvolili pokaždé titíž lidé: 44 komunistů (komunistická konstanta) a 45 sociálních demokratů – Zemanovi stoupenci (pokud snad nehlasovali pro Klause) a pak ti, kteří z těch či oněch důvodů nechtěli dát hlas Moserové.

Pro Klause hlasovalo v prvním kole v Poslanecké sněmovně 89 poslanců, to je o 31 více, než má členů poslanecký klub strany. 31 je zároveň součet poslanců KDU-ČSL a US-DEU. Jenže Moserová dostala v prvním kole v PS 26 hlasů. Dalo by se předpokládat, že pro Klause hlasovalo 5 členů klubu, 26 dalších hlasů pro Klause by muselo takticky přijít ze špidlovského křídla klubu ČSSD. Jenomže v druhém kole, když už nebylo nutné hlasovat takticky, dostal Klaus v PS jen o 4 hlasy méně, Moserová dokonce o 7 hlasů více. Část ČSSD tedy hlasovala pro Moserovou, a to nikoli z taktických důvodů, část ČSSD a obou koaličních stran hlasovala pro Klause, to ovšem v druhém kole mohli být lidé Zemanova křídla, jimž vypadl jejich kandidát. Ve třetím kole Klausovi hlasů v PS dokonce ještě přibylo, což odpovídá skutečnosti, že pro obě křídla ČSSD představuje něco jako „menší zlo“.

V Senátu měl Klaus ve všech třech kolech stabilní podporu 32-33 hlasů. Kromě členů klubu a senátora Železného mu muselo dát hlas ještě 5-6 dalších. Pro senátorku Moserovou hlasovalo v prvním kole 43 senátorů: kromě 31 z KDU-ČSL a Klubu otevřené demokracie (US-DEU) a 9 nezávislých a nezařazených (kromě Železného) tedy ještě 3 další, zjevně z klubu ČSSD. Odtud asi přišla i podpora pro Klause.

Výsledný dojem: český parlament je dost velký blázinec. Jaký smysl v něm ještě mají politické strany? Zjevně by politické složení obou komor bylo dobré nějak předefinovat.

26. ledna 2003