Specifika moderní demokracie, zvláště té české K napsání těchto řádek mne inspiroval případ s údajným sledováním exstarostky Šorfové. Jen jako detail, kamínek do mozaiky, zachycující tvar a fungování českého politického systému a možná i západní demokracie všeobecně.
Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc říjen 2010 Laureátem je tentokrát (nevím už po kolikáté) místopředseda Senátu parlamentu ČR pan Petr Pithart.
Glosa na pondělí: Vyhazov napůl Otázka není jen, zda paní Vesecká vyletí (pravděpodobně ano), ale taky, kam dopadne.
Glosa na úterý: Negativní kampaň Václava Havla Způsob vstupu do volební kampaně, který Václav Havel zvolil, mi nepřipadá fér. Je to – ač to jistě tak nemyslel – jen úlitba způsobům, které se tu zavedly v době, kdy byl hlavou opozice Jiří Paroubek. Ten ale aspoň vždycky otevřeně řekl, na koho míří.
Glosa na středu: Politici jako lovná zvěř K integrace občanských aktivit: můžete se angažovat ve stávajících stranách. Můžete se pokusit založit nové, když vám současné nevyhovují. Můžete psát do novin. Jediné, co nemůžete, je, v politice zároveň být i nebýt.
|
Petr Hájek má pravdu To, v čem má pan Hájek pravdu, je přinejmenším stejně důležité jako to, v čem přehání. Především pokud jde o způsob informování v médiích a přímý přenos ze soudního jednání.
Případ Srba, předchůdce kauzy Vítkov Záležitost přípustnosti televizního přenosu ze soudní síně se stala jablkem sváru už před sedmi lety.
Nový svět Fenomén Čína: Jsme konfrontováni s něčím, co jsme ještě nezažili. Je to natolik neznámé, že je těžké říci, je-li to horší nebo lepší než naše poslední špatná zkušenost, Rusko. Jako realista nevidím důvodů předpokládat, že lepší.
Věc: výtvarná soutěž Událostí Na dokončení slavného Muchova výtvarného cyklu „Slovanská epopej“
Glosa na pondělí: Před víkendovými volbami Otázka je: může z nadcházejících voleb vzniknout něco trvalejšího a stabilnějšího, nebo byl nečekaný výsledek květnových voleb jen náhodný výkyv a změna vezme v průběhu času za své?
Glosa na úterý: Věci veřejné, Ústava, Kocourkov Snaha zabránit nekázni poslanců a přeběhlictví je částečně pochopitelná jako projev zoufalství z toho, jak vypadala situace v PS v předchozích pěti letech. Způsob řešení je ovšem škrholovsky jednoduchý a jako všechny jednoduché věci vyvolává jen další problémy.
Glosa na středu: Jak silná je vlastně koalice? Na první pohled hodně: vahou 118 hlasů v PS. Jenže to je síla navenek. Oč silnější navenek, o to větší tenze a nepořádek uvnitř. Průběh nadcházejících voleb vyšle koaličním stranám první zřetelný signál.
|
|
Kdo vyhrál volby? Volby proběhly dvoje, komunální a senátní. První skončily, u druhých nás teprve čeká druhé, rozhodující kolo. Přesto už noviny (zatím internetové) a veřejnoprávní ČT píší a mluví o debaklu ODS a velkém úspěchu ČSSD. Doporučoval bych s tvrdými soudy chvilku počkat.
Charta77 a myšlenka politické soutěže Usilovat o politickou soutěž, jak se ukazuje, nebylo v prostředí českého disentu jen tak.
Čtenářský dopis do LN Reakce na článek Miloše Horanského z Lidových novin.
Chápat to můžeme, ale…? Výhrady, které vznáší Stanislav Balík v LN 12. října k filmu Habremannův mlýn jsou problematické. Řeči o „sebebičování“ a sugerování národní viny“ jen zastírají neochotu vidět věci tak, jak byly, bez vymlouvání, že to byla to jen reakce na předchozí vývoj.
Glosa na pondělí: Proč má ODS problém V těchto volbách dopadla ODS úměrně tomu, jak skončily ty květnové. Bylo tu ovšem několik problémů. Za některé nemůže, za jiné může, a moc.
Glosa na úterý: Problémy ČSSD, problémy TOP09 Zdá se, že odchod Jiřího Paroubka nepřesvědčil komunální politiky a jejich voliče, že by se něco moc podstatného změnilo.
Glosa na pátek: Volební místnosti se otevřely Kdyby v této situaci získala vládní koalice v Senátu byť i jen maličkou a nestabilní většinu, znamenalo by to obrovský úspěch (všiměte si, jak jsem diplomatický).
|