Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.12.-30.12. 2000

 

Co týden dal...

Pátek 1. prosince: Paní Havlová vzkázala Zemanovi a Mertlíkovi, že už jim nikdy nepodá ruku a že sociální demokraté jsou horší než ODS. Jakkoli se z lidského hlediska dá její solidarita s manželem pochopit, je to politicky neblahé a ještě víc to vyostřuje už tak nepříjemný konflikt.

Zdeněk Tůma se domnívá, že spor Havla a vlády se ho netýká. To je alibismus. Netýkal by se ho, kdyby byl funkci za těchto okolností odmítl. Ve skutečnosti hraje s sebou.

Sobota 2. prosince: V dnešní MFD si prezident Havel trpce stěžuje na premiéra Zemana a exguvernéra ČNB Tošovského. Když s nimi konzultoval své rozhodnutí jmenovat Zdeňka Tůmu novým guvernérem ČNB, "hovořili oba s tak iracionální agresivitou, že mi to muselo být přinejmenším podezřelé. Rozhovory měly charakter vydírání a vyhrožování." Prezidentův mluvčí Špaček pak upřesnil, že nešlo o osobní vydírání, ale o rýsování katastrofických politických scénářů. Zeman měl údajně říci: pokud bude Tůma, bude válka. Tošovský a Zeman byli domluveni (co je na tom proboha špatného?) a proti Havlovu plánu se stavěli "s nepochopitelným zanícením". "O tom, že tyto rozhovory měly místy charakter vydírání a vyhrožování, napíšu podrobněji možná jednou ve svých pamětech... Byl jsem objektem předem smluveného a průběžně konzultovaného tlaku, který měl využít mé mírumilovnosti, mé téměř fyzické nenávisti ke konfliktům a toho, že se vždy pokouším jít až na krajní mez možného kompromisu." Pan prezident, jak vidno, má o sobě poměrně dost dobré mínění. To, co nyní navrhl jako kompromis (když vláda uzná, že guvernér a viceguvernér byli jmenováni legitimně, obrátí se sám k ústavnímu soudu ohledně toho, jak mají být podle dosavadní ústavní úpravy oba hodnostáři jmenováni) ovšem není kompromis, ale hloupost. Havel a Zeman se perou, Klaus se po straně směje.

Vladimír Mlynář varuje vládu, aby se neodvolávala k Ústavnímu soudu, že by to byl neodpovědný čin, který by ohrozil zájmy všech občanů ČR, ČNB a korunu a vedl by k balkanizaci české politiky. Bububu.

Paní Havlová se nešťastně zapletla do konfliktu kolem jmenování guvernéra ČNB. Všechno se odvíjí od jejího telefonátu s ministrem Dostálem.

Dobré ráno

V MFD opět řádí Lájoš. Tentokrát v článku Luboše Palaty o krásách Blatenského jezera a okolí a v přiložených textech. Vinařské středisko na severním břehu jezera se nejmenuje Badaczon, ale Badacsony. Venkovský zájezdní hostinec se nejmenuje czárda, ale csárda. Poloostrov, na němž je proslulý klášter, se nejmenuje Tihány, ale Tihany. A konečně město při západním cípu jezera se nejmenuje Kesthely, ale Keszthely. Bylo by tak pracné ověřit si(například pohledem na přiloženou mapku, která je zjevně maďarská a místní jména jsou tam uvedena správně), jak se co píše?

Pondělí 4. prosince: Jaroslav Gross se vzdal kandidatury na předsedu ČSSD a omezil se pouze na výzvu jedinému kandidátovi, Vladimíru Špidlovi, aby očistil stranu od "prospěchářů". ČSSD demonstruje harmonické poměry a stabilitu ve vedení: z toho ovšem nemůže vzejít nic kloudného, o Zemanovo nástupnictví bude nepochybně sveden lítý boj. Tahle informace znamená jen, že boj se prozatím odkládá. Až na něj dojde, může už být pro ČSSD pozdě.

Úterý 5. prosince: Mezi prezidentem a vládou bylo dohodnuto jakési příměří: vláda se obrátí na Ústavní soud nikoli ve věci Tůmova jmenování, ale ve věci výkladu ústavy pokud jde o jmenování guvernéra obecně. Až do rozhodnutí Ústavního soudu bude Tůmu brát jako guvernéra ČNB. Co bude potom, není jasné. Spor tak přece jen ztratil hodně na ostrosti a na prestižním charakteru, to je nesporně dobře. Pokud je vládní výklad ústavy správný (podle mého názoru je), není dosavadní úprava zase až tak špatná, v každém případě je o něco lepší než nová verze bankovního zákona, který udělá z ČNB služku exekutivy.

Středa 6. prosince: ČSSD po dohodě s ODS bez problémů prosadila v Poslanecké sněmovně rozpočet na příští rok. Po formální stránce opoziční smlouva funguje, rozhodně lépe než komunikace prezident - ministerský předseda.

Veřejnost se dnes rozloučí s Emilem Zátopkem… Ve veřejnosti se vytvořila lynčerská atmosféra, kterou pěkně dokumentuje dnešní čtenářský dopis v MFD.Podlehli Klaus a Zeman a půjdou na pohřeb sbírat body. Zátopek byl politicky a morálně problematická osobnost, a pokud mu teď u rakve panáčkují všichni představitelé nynějšího režimu, je to jakési smíření s naší nedůstojnou minulostí. Havel udělal dobře, že tam nešel, jen se neměl vymlouvat na chorobu.

Čtvrtek 7. prosince: Rakouská vláda obvinila opozici (SPÖ a Zelené), že zneužívají odborů k protivládním demonstracím a blokacím dopravy ve Vídni. Vicekancléřka Passerová protestuje proti tomu, že děti ve školách údajně při vyučování psaly protestní dopisy vládě. Boužel podobné manýry zavedla rakouská vláda při protestech proti Temelínu. Kdo s čím zachází... Přesto není čas na škodolibě radostné pocity. To vše je jen významné poučení pro české politiky: Pozor! Blbnutí v politice se nevyplácí.

Zdá se, že ani chystané jednání EU v Nice nepřinese rozhodnutí o přijetí postkomunistických zemí do Unie. Maďarský premiér Viktor Orbán v té souvislosti poznamenal, že už od roku 1990 dělí východoevropské země od vstupu do EU neustále pět let. To je případná poznámka. Středoevropské malé země by měly uvažovat o rakouské nabídce regionální spolupráce.

V souvislosti s pohřbem Emila Zátopka zachvátila české noviny lavina neuvěřitelného vyvádění. Různí potentáti soutěží o to, kdo řekne větší hovadinu. Předseda Českého olympijského výboru: "Celý svět ztratil jednoho ze svých největších hrdinů..." (To sedí, zejména když vezmeme v úvahu hrdinovo chování za normalizace). LN uvádějí, že "mnozí v této souvislosti vzpomněli pohřeb Jana Palacha nebo předtím T. G. Masaryka". To už je přímo úděsné: v současném českém Slavíně usedají pospolu ti, co se upálili na protest proti nedůslednosti a často i zbabělosti českých komunistů s lidskou tváří, s těmi, co se (jistěže pod hrubým tlakem, ale přece) podělali. V této věci patří Emil Zátopek spíše do sousedství Alexandra Dubčeka a Oldřicha Černíka. Vím, že o mrtvých se má psát jen dobře, ale tam, kde chvála je současně lež, je na místě mlčet. (Zátopek se samozřejmě od Dubčeka a spol. pozitivně odlišuje svými zásluhami o český sport; nevěcné srovnání (s Palachem nebo Masarykem) pak zastíní i jeho skutečné zásluhy.

Zdeněk Tůma v rozhovoru pro Lidové noviny prohlašuje, že chce být apolitický. Může u nás vůbec někdo být tímto způsobem apolitický?

poznámka

Pátek 8. prosince: V Nice byl zahájen summit Evropské unie. Tradiční kulisu tvoří divoké protesty desítek tisíc odpůrců globalizace. Plánovaná a obtížně prosazovaná reforma Unie vyvolává na české straně pocity ublížení.

Dobré ráno

Agentura STEM zjistila, že většina lidí je přesvědčena, že by se poslanci měli řídit svým svědomím.

poznámka

V MFD se rozvinula zajímavá polemika o tom, zda si bývalý chilský diktátor Pinochet zaslouží soud a potrestání. Je veliká úleva, že tu otázku budou řešit ti, kteří jsou v té věci kompetentní - totiž chilská justice. Je nepochybné, že Pinochetův převrat byl jakousi zoufalou reakcí na rozvrat, způsobený (menšinovou) vládou extrémního levičáka Allendeho. Je stejně nepochybné, že Pinochet použil prostředků, které se v zásadě nedají ospravedlnit. A je rovněž nesporné, že existují jakési polehčující okolnosti. Proces bude mít také politický dopad. Chilský soud bude stát před velmi nesnadným úkolem.

Odborníci si lámou hlavu tím, jak mají vypadat znaky nových krajů.

poznámka

Sobota 9. prosince: Čtyřkoalice je letos při hodnocení příprav na EU méně kritická. Zpráva byla předána (mimo jiné) i zahraničním velvyslancům a představitelům Unie.

poznámka

Rusko má staronovou hymnu: Sajuz něrušimyj, ovšem beze slov. Budou si ji tedy zatím jenom broukat, ale stejně je to útok na nervy lidí v bývalých ruských koloniích. Zdá se, že se z Ruska postupně stává jen jakýsi zatím o něco umírněnější Sovětský svaz.

MFD: Lájoši opět v akci. Konkrétně v článku Maďaři mají obavy (str. 14). Město Széged se jmenuje ve skutečnosti Szeged (možno též použít české verze názvu Segedín a vyhnout se tak pravopisným komplikacím). Biskup sedmihradské reformované církve se nejmenuje Tökés, ale Tőkés (dlouhé přehlasované o). Stačilo zeptat se autora příspěvku.

Pondělí 11. prosince: KDU kandiduje definitivně Kopřivu na lídra čtyřkoalice. Vesměs se to vykládá jako faktické postoupení místa Unii svobody. Možná se však Kasal snaží ztížit Kühnlovi možnost kandidatury (KDU jde příkladem vstříc v tom, žer předsedové stran nemají kandidovat).

Úterý 12. prosince: Obvodní soud pro Prahu 7 odsoudil vydavatele Michala Zítka ke třem letům odnětí svobody podmíněně na pět let a k pokutě dva miliony korun za propagaci fašismu. Měl se jí dopustit tím, že vydal Hitlerův Mein Kampf.

komentář

Po útěku Jiřího Kajínka z vězení a jeho dramatickém dopadení se teď v anketě MFD vyslovila drtivá většina čtenářů pro revizi jeho procesu.

poznámka

ODS bude zjevně zastoupena ve všech třinácti krajských radách. Strana, která byla od počátku proti vyšším samosprávným celkům a snažila se reformu co nejvíc zdržet, si ji nakonec tímhle způsobem přivlastnila. Čtyřkoalice se prokázala jako málo kompaktní útvar, v Olomouci jí zmítají vnitřní spory o nominaci do rady, ve Zlíně blokuje vytvoření rady. ODS dává přednost "duhovým" koalicím před partnertsvím se samotnou čtyřkoalicí - nejspíš jí moc nedůvěřuje.

Středa 13. prosince: schůzka Schüssela a Zemana v Melku vyzněla smírně: Rakousko netrvá na odstavení Temelína, česká strana přislíbila, že provede za mezinárodní účasti zkoušky bezpečnosti provozu a dopadu na životní prostředí. Účast komisaře EU Verheugena zřejmě prospěla klidnému průběhu jednání. Miloš Zeman nejdřív konflikt s Rakouskem svým humpoláctvím vyprovokoval, teď ho pomohl urovnat. Nula od nuly pojde.

Rada ČT odvolala ředitele Chmelíčka a neschválila rozpočet ČT na rok 2001. Důvody: nedokázal vypracovat základní koncepční dokumenty a komunikovat s Radou. Ředitel Chmelíček si mnohdy počínal chaoticky (Odvolání Romana Proroka a následné pohřbení Pravého poledne, výměna vedoucích pracovníků, tahanice se Sazkou), ale jeho odvolání je krajně nešťastné. V zásadě nedostal šanci ukázat, o co mu jde. Miloš Rejchrt (jediný člen Rady, který hlasoval proti) mluví právem o destabilizaci a o kroku ve svých důsledcích pro ČT ničivém. Česká televize je příliš závislá na praktické politice, Rada je jen převodní pákou mezi silnými parlamentními stranami a televizí.

Ve světovém internetovém průzkumu veřejného mínění Planet Project se zjistilo, že 76% Čechů je hrdo na zemi, ve které žijí. Tomu úplně nerozumím: mám tuhle zemi rád, považuji ji přirozeně za svou vlast a chtěl bych na ni jednou být hrdý (tak jako je 90% Američanů hrdo na tu svou). Nemohu ovšem přehlížet, že to zatím jde jen velmi ztuha. Neopájejme se dutou a prázdnou pýchou a dělejme raději něco pro to, abychom jednou mohli být na svou vlast hrdi právem!

ČSSD a vládou cloumá skandál s financováním aparátu strany podvodnou firmou H-Systém. Zeman kvůli tomu musel zdržet odjezd na schůzku se Schüsselem

poznámka

Čtvrtek 14. prosince: Novým prezidentem USA se stal George Bush. Soudci Nejvyššího soudu odmítli ruční přepočítávání hlasů. Odmítli je právem, protože stroje na rozdíl od kontrolorů nemohou nadržovat jednomu či druhému kandidátovi. Nejvyšší soud také respektuje, že nelze měnit během hry její pravidla. Gore ve veřejném prohlášení přijal rozhodnutí soudu, i když s ním nesouhlasí, blahopřál vítězi a vyval Američany, aby se sjednotili za novým prezidentem. Stejně se vyjádřil i odcházející prezident Clinton. Bush prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů, vybídl ke smíření a spolupráci mezi oběma stranami. Při takové politické kultuře se nedivím, že je 90% Američanů hrdo na svou vlast. Mají být na co pyšní.

Václav Klaus se sešel s novým guvernérem ČNB Tůmou. Sice se nedohodli, ale Klaus nechal jakási pootevřená vrátka. Přece jen má ten člověk jakési pojetí o politice. Dále Václav Klaus bojkotuje bojkot hovězího. Bojí se šílených lidí, ne šílených krav a hodlá na veřejnosti konzumovat jen hovězí. Autor Událostí se připojuje: celý svět propadl hysterii, kvůli jakémusi pomyslnému nebezpečí surově vybíjí tvory, kteří byli lidem svěření do opatrování: jako by si touto nestvůrnou obětí mohli vydobýt nesmrtelnost. "Hlupáci, cožpak chcete žít věčně", volal prý Bedřich Veliký na své vojáky, když utíkali z nějaké prohrané bitvy. Snad by se nás tak měl někdo zeptat i dnes.

Pátek 15. prosince: Miloš Zeman využil informaci, kterou pokoutně dostal od ministra vnitra Grosse, a při jednání Sněmovny veřejně práskl poslance KDU Kalouska, že je předvolán k výslechu na policii. Kalibán české politické scény. Pěkné je, že vždycky zkoupe i nějakého svého kolegu.

Čtyřkoalice navrhla Pitharta na funkci předsedy Senátu. Tím se otvírá Kühnlovi cesta ke kandidatuře na lídra čtyřkoalice. A tím se otvírá pro čtyřkoalici dost velký vnitřní problém. Lidovci to jen těžko mohou spolknout.

Sobota 16. prosince: Titulek v Právu: "Turisté si u nás dávají lacino spravovat zuby". V podtextu je: vyžírají nás, cizáci. Rozumí se odvěcí nepřátelé, Němci a Rakušáci. V textu se pak mezi řečí konciliantně přizná, že z toho mají užitek obě strany. A následuje vlastenecké varování: "Nemělo by se ale stát, že lékař se bude věnovat těmto (cizáckým) klientům a zanedbá české pacienty, kterým ošetření hradí zdravotní pojišťovna". Perfektní mediální práce, ještě že se o nás tolik starají.

Karel Kühnl slibuje, že se bude snažit být (čtyřkoaličním) lídrem, který nebude prosazovat stranické zájmy. Nýbrž, jak se dříve říkalo, "celospolečenské". Čtyřkoalicí vane duch Občanského fóra: strany jsou pro straníky, Karel Kühnl je pro všechny.

I Vladimír Špidla se vyjádřil k problému Česká televize: "Je naprosto zřejmé, že je třeba propracovat určitou teorii veřejnoprávnosti, protože média založená na čistě tržním principu mají tendenci směřovat k otázkám, které jsou triviální, a tyto otázky - což vede k poškození demokracie - dostávat do prvního plánu, soustřeďovat na ně intelektuální a citovou pozornost společnosti. Ve skutečnosti je třeba zabránit tomu, aby politici mohli rozhodovat o otázkách, které budou v médiích položeny.

Dobré ráno

Milí čtenáři, tohle číslo je vlastně předvánoční. Děkuji Vám, že jste to se mnou a s Událostmi doposud vydrželi, přeji Vám příjemné prožití Vánočních svátků a těším se na shledanou ještě před Novým rokem při posledním letošním vydání mého zápisníku.

Bohumil Doležal

Pondělí 18. prosince: Zvedá se lavina protestů "osobností" proti postupu Rady ČT. Jan Štern navrhuje v MFD založit alternativní radu ČT ze zástupců institucí "občanské společnosti". Postup Rady je ovšem nehorázný a Chmelíček nedostal šanci. Podezření, že za rozhodnutím jsou postranní politické motivy, je nasnadě. Jenže hysterická atmosféra, které se kolem případu rozvinula, brání střízlivému posouzení věci. I za ní mohou být politické a mocenské zájmy.

Úterý 19. prosince: Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Langer považuje za nešťastné, že Rada ČT v případě nespokojenosti s ředitelem nemá jinou šanci než jej odvolat. Nový zákon by tedy měl přinést širší paletu postihů. Má pan místopředseda na mysli např. fyzické tresty? Vedení ČSSD prý hlasovalo o tom, koho by chtěli za ředitele ČT. Práskl to tisku senátor Vojíř. Když už dělají takové hlouposti, proč si to aspoň nenechají pro sebe? ODS je opatrnější, pan Langer tvrdí, že grémium ODS do ničeho nezasahuje. Nepopírá ovšem, že si s některými členy rady telefonuje. K protestům proti odvolání ředitele Chmelíčka se připojil Impuls99 a iniciativa Děkujeme, odejděte. Kde je mršina, slétají se supi.

Středa 20. prosince: Zvoleno nové vedení Senátu PS ČR. Staronovým předsedou Petr Pithart. Petr Pithart tentokrát nehlasoval pro sebe.

Poznámka

Špičky ODS (Tlustý, Nečas, Zahradil) daly za svého pobytu v Budapešti z recese květiny na hrob falešného sponzora Lajose Bácse.

Poznámka

Čtvrtek 21. prosince: Rada ČT zvolila Jiřího Hodače novým generálním ředitelem ČT. Již předtím z rady odstoupil Miloš Rejchrt. Vzápětí odstoupil šéf zpravodajství Vondráček. ODS a ČSSD se chová alibisticky.

Havel udělil milost člověku, který byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu. Domnívá se totiž, že došlo k justičnímu omylu. Prezident přitom není povinen zdůvodňovat udělení milosti a je otázka, měl-li by ji vůbec zdůvodňovat. V každém případě by ale neměl výslovně opravovat výrok soudu o vině, tím překračuje své kompetence a soud kompromituje.

Pátek 22. prosince: Zaměstnanci ČT se rozhodli ignorovat ředitele a pořádají pouliční mítinky.

Komentář

Sobota 23. prosince: Televizní pracovníci žádají, aby o nich rozhodovali odborníci. Mělo by se to nějak blíže specifikovat, celá demokracie stojí na tom, že neodborníci jsou kompetentní rozhodovat. Zeman mluví o hysterických demonstracích lidí, kterým jde o mocenské a hmotné zájmy. Na té hysteričnosti bohužel něco je.

V temelínské elektrárně došlo k další závadě. Bezpečnostní zařízení vypnulo turbinu. Americký bezpečnostní systém je zjevně tak dokonalý, že neumožní fungování elektrárny. Rakušané se nemají čeho bát.

Úterý 26. prosince:

Dnes, 26. 12. 2000 dopoledne se na mne obrátil pan ing. Pavel Bobošík s prosbou, zda bych nevystoupil ve večerním zpravodajství ČT. Tuto prosbu jsem odmítl.

Nesouhlasím se způsobem, jakým Rada ČT zachází s Českou televizí, s odvoláním bývalého ředitele a jmenováním nového. Jsem přesvědčen, že jde mj. o pokus postavit televizní zpravodajství a politickou publicistiku pod kuratelu silných politických uskupení a omezit tak svobodu projevu.

Nemohu však souhlasit ani s postupem zaměstnanců televizního zpravodajství. Rozhodnutí Rady ČT je chybné, ale po formální stránce v souladu se zákonem. To se nedá říci o blokádách studií a ignorování řádně jmenovaných vedoucích pracovníků. Demokracie spočívá v respektování určitých formálních pravidel. Chtít pomoci byť i správné věci jejich obcházením nadělá víc škody než užitku. Svoboda slova a demokracie se nedají prosazovat technikami odkoukanými v sherwoodském lese.

Za těchto okolností nemohu s ČT spolupracovat.

Bohumil Doležal

Středa 27. prosince: Aféra ČT nabývá obludných rozměrů. Zdá se, že je to nejvážnější politická krize, jakou kdy ČR zažila. Sociálně demokratická strana se zdá být rozpolcena: ministr Dostál se solidarizoval se vzbouřenými redaktory, vyslovil se pro Hodačovo odstoupení a napadl (právem) čtyřkoalici, že si na případu přihřívá svou politickou polívčičku. Také v ODS se už vyskytli disidenti (Payne a Kasl). Petra Buzková se dala slyšet, že problém do značné míry opustil hranice legality. To je vyjádření dosti mírné, ale v podstatě správné: opustil je úplně. Už to není otázka dodržování či překračování zákonů, na zákony se všichni účastníci tahanice dávno vykašlali. Jde v tuto chvíli o politický konflikt mezi hradním a opozičně smluvním blokem, který nechtě nabudili redaktoři televize. Měl by se tedy řešit na půdě parlamentu a kompromisem. Hodač by ovšem měl odstoupit a konflikt se nesmí řešit na úkor redaktorů ČT. analogie s listopadem 1989 je naprosto nevěcná: několikatisícové demonstrace a desetitisícové petice neposkytují dostatečnou informaci o postojích veřejnosti, hradní blok by se mohl (jako obvykle) stát obětí vlastních iluzí.

Ludvík Vaculík se ve věci angažuje horlivě a od samého počátku: je autorem petice "Česká televize - věc veřejná" a napsal o konfliktu zásadní článek do Lidových novin.

polemika

Zpravodajství deníků (MFD a Lidových novin) zachvátila jakási hysterická euforie z této vánoční revoluce. Některé příspěvky se vymykají zdravému rozumu. Jan Urban se v MFD odvolává na Drdovu němou barikádu. Tady jde o vyšší princip, zákony musí stranou. Bolševická argumentace.

Čtvrtek 28. prosince: Grémium ČSSD vyzvalo pěti hlasy z osmi Hodače k odstoupení. Rychetský a Špidla jednali se vzbouřenými redaktory ČT. Jejich kompromisní návrh (Hodač odvolá výpovědi a zaměstnanci ho budou nějaký čas tolerovat) byl odmítnut. Přistoupit na něj by bylo pro "vzbouřence" sebevražedné.

Ve prospěch redaktorů ČT se - jak se ostatně dalo čekat - vyslovil i prezident Havel.

poznámka

Havlova popularita však opadá: klesla na historické minimum 45%. Kromě toho se prezident zjevně umístí na čestném třetím místě (za Zemanem a Klausem) v internetové soutěži "Rypák 2000".

K dovršení všeho ředitel Hodač úplně zablokoval vysílání obou programů ČT. Chce tak zjevně zabránit tomu, aby se na obrazovku dostali jeho protivníci. Z hlediska diváka je to v povánočním a předsilvestrovském čase dosti morbidní zábava.

Pátek 29. prosince: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém včerejším zasedání konstatovala, že vedení ČT nemělo ve dnech 22. - 27. prosince pod kontrolou vysílání a vyzvala ČT, aby přerušené vysílání okamžitě obnovila. Hodač ji (zčásti) poslechl: blokuje už jen všechny zpravodajské pořady a všechny pokusy "vzbouřenců" dostat se na obrazovku. Rada zjevně nemůže odvolat ředitele. Označila za legální verzi zpravodajství kontrolovanou vedením ČT, ale její předseda odmítá, že by to znamenalo podporu Hodače. Může vůbec Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešit tuto otázku? Názor člověka z lidu (starosta nějaké vesnice na strakonicku,KDU): "Své spory by si lidé z televize měli řešit sami a nezatahovat do toho diváky". Podle bleskového průzkumu veřejného mínění, pořízeného pro MFD, prý drtivá většina veřejnosti podporuje "vzbouřence". Revolučního ducha české veřejnosti však není radno přeceňovat.

Výbor PS pro kulturu se vyslovil v zásadě pro Hodače a vyzval (právem) politiky, aby nezasahovali do vnitřních věcí ČT. Stanovisko podpořili členové výboru za ODS, ČSSD a KSČM. Podivná koalice, špatný příslib do budoucna. Komunisté i jinak podporují opozičně smluvní strany, nebylo jim náhodou něco slíbeno? Rozzuřený dav se pokusil lynčovat ředitelku Bobošíkovou, když odcházela z budovy zpravodajství. Hnusné. Hysterie, kterou šíří Svobodná Evropa (neuvěřitelný pořad Jana Rejžka dnes odpoledne) vytváří ideové zázemí pro masové násilí. Právo otisklo mimořádně vykutálený článek Jiřího Pehe.

poznámka

Srbové hodlají postavit Miloševiče před bělehradský soud, a to za majetkové trestné činy. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu protestuje. Srbští "reformisté" ovšem tvrdí, že Miloševič má stejnou zodpovědnost jako Tudjman, vedení bosenských Muslimů či kosovských Albánců. Na tom je hodně pravdy. A hlavně: své darebáky si má každý národ odsoudit sám, jen takový soud znamená skutečné vyrovnání s minulostí a může být úplně spravedlivý.

Sobota 30. prosince: Pokračuje Velká televizní revoluce. Ředitel Hodač blokuje všechny zpravodajské pořady včetně předpovědi počasí, vlastní zpravodajství zatím nebyl schopný předvést. Rada ČT ho po desetihodinovém jednání vyzvala, aby použil všech legálních prostředků a dostal vysílání ČT pod kontrolu. Ředitelka Hodačova zpravodajství Bobošíková se zřejmě zoufale pokouší sestavit zpravodajský tým schopný aspoň provizorního provozu. Klaus svolal poradu předsedů demokratických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, s odůvodněním, že jedině Poslanecká sněmovna má v rukou klíč k řešení krize. To je nepochybně pravda. Místopředseda vlády Rychetský v rozhovoru pro Právo poukazuje na to, že krizi ČT využila pro své politické cíle Čtyřkoalice (a prý taky ODS; to je nespravedlivé, ODS sice krizi pomohla vyvolat, ale teď ji spíš odnáší). Jinak mluví velmi rozumně: Události "nevedou ke změně poměrů ve veřejnoprávní televizi a k její právní úpravě, ale směřují spíš k celospolečenské krizi vážného charakteru a ... jsou prokazatelně zneužívány dvěma politickými seskupeními. Jedno představuje ODS a druhé je představováno čtyřkoalicí. U čtyřkoalice předpokládá chuť vyvolat předčasné volby (po úspěchu v krajských volbách). Nechápu, proč do toho plete ODS, ODS se za tichého souhlasu ČSSD i pana Rychetského pokusila zmocnit ČT a taď za to platí. Pokud jde o zásah policie, chce žádost doloženou fakty, právními argumenty, případně rozhodnutí soudu (předběžné opatření). I kdyby něco takového bylo, raději by odešel z vlády, než ho uposlechl. Jinak ten Rychetský mluví kupodivu rozumně: Hodač musí odstoupit, nemá situaci v rukou, bez toho se poměry nezklidní, ovšem "v televizi zavládla jistá euforie... Je to krajně nebezpečný precedens pro každou demokratickou společnost. To, že by bylo možné, aby zaměstnanci jakéhokoli podniku mohli převzít, ovládnout ho a rozhodovat, koho tam vlastník - v tomto případě stát reprezentovaný parlamentem - dosadí, si nemůže demokratická společnost dovolit... Považuji to za zhoubnou situaci pro myšlení lidí, pro naši duchovní úroveň. Věci se mají řešit podle práva." Jak se dalo čekat, svou polívčičku si přihřívá Jiří Dienstbier - v článku rovněž pro Právo lituje "rozbití Občanského fóra" a mluví o "vzniku politických stran, prosazeném předčasně a násilně". Zjevně by se o teď mělo napravit tím, že budou zakázány? Syndička Válová právem upozorňuje, že krize vlastně nemá dobré řešení: "Žádné řešení této krize už nemůže být pro televizi dobré. Na dlouho dopředu ze sebe nesejme podezření, že za jejími kroky stojí politické tlaky,což je pro veřejnoprávní médium tragické." A o Rumlovi trefně: "Chtěl-li protestovat proti Klausovi, proč si neustlal před jeho kanceláří?" Zato senátor Žantovský se nechal slyšet, že principiální podporu nezávislosti nelze považovat za zasahování do dění v ČT. Proboha, kdo by nebyl pro nezávislost? Jde o to, jak se prosazuje a co se za nálepkou nezávislosti skrývá.

Vypadá to, že pod ochrannými křídly prezidenta chystá Čtyřkoalice státní převrat, ovšemže sametový a s lidskou tváří. Protestní akce redaktorů ČT je sama o sobě problematická už tím, že něco takového umožnila. Teď nejde o to, zda dodržovat nebo nedodržovat zákony, ale o daleko elementárnější věc: zda se politické krize mají řešit standardními demokratickými prostředky nebo revolučním násilím.

Základní problém veřejnoprávnosti je tento: aby Rada ČT byla nezávislá, musí být pro Sněmovnu jednodušší ji zvolit, než odvolat. Aby generální ředitel ČT měl potřebnou míru autonomie, musí být pro Radu jednodušší ho zvolit než odvolat. Když se touto cestou dostanou na uvedená místa lidé výstřední a nekonsensuální, mění se trasa v jednosměrnou ulici, která je zároveň slepá. Ti, kteří v ulici bydlí, jsou via facti naváděni, aby porušovali dopravní předpisy.