Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.12.-9.12. 2000

 

ARCHIV

Sláva! Tentokrát jsme obstáli.

Čtyřkoalice vypracovala své každoroční hlášení nadřízeným orgánům (zahraniční velvyslanci, Evropská unie) o stavu českých příprav do EU. Tentokrát je k nám čtyřkoaliční zpráva podstatně shovívavější než loni. Měli bychom se tedy radovat, ale nějak to nejde.

Člověk se totiž těžko ubrání rouhačským myšlenkám, například o politováníhodných politických diletantech, kteří nedůvěřují české veřejnosti, že by snad mohla dostatečně pochopit a podpořit jejich výhrady (podotýkám, že velmi často opodstatněné) k vládní politice, a proto se obracejí ještě jaksi navíc ke kováři do Bruselu. Když něco podobného dělali před lety disidenti, dalo se to legitimovat nedemokratičností tehdejšího režimu. Dnes je to denunciace a přiznání bezmoci.

Čtyřkoalice kritizuje (zase nepochybně správně) vykutálený zákon o volbách do PS, který upekly ODS a ČSSD. Fórum, k němuž se čtyřkoalice pravidelně obrací, vzbuzuje pochybnosti, zda nechce reformovat volební systém ještě radikálněji a svěřit aktivní volební právo zahraničním velvyslancům a papalášům z EU.

Když se po potlačeném lidovém povstání v NDR v roce 1953 dali němečtí přisluhovači rudého carství slyšet, že německý lid ztratil jejich důvěru, doporučil jim Bert Brecht, aby si zvolili nějaký jiný. Jak se zdá, pánové a dámy ze čtyřkoalice už tak učinili.

10. prosince 2000