Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.12.-16.12. 2000

 

ARCHIV

ČSSD a H-Systém

Věc s ČSSD a H-Systémem je docela jasná, i když se český premiér tak legračně vykrucuje: v roce 1996 se ČSSD octla ve svízelné situaci: preference a politická váha strany nezadržitelně rostly, chyběly však prostředky pro práci aparátu, bez něhož se ani strana dolních deseti tisíc neobejde. Proto se někdo z kompetentních činitelů ČSSD zřejmě dohodl se zmíněnou firmou přátelskou výpomoc. Že to nebylo jen za krásná slova díků, se dá předpokládat. Teď to prasklo a je malér. Přisazují si zhrzení odstrčení i ti, co vzhledem ke své choulostivé pozici musí zpívat (p. Ivo Svoboda, paní Snopková). Případ jako udělaný pro mravokárnou čtyřkoaliční klaku z MFD.

Jenže je tu dvojí mohutné "ale": snad měli pánové z H-Systému dojem, že mají takto krytá záda, a tím vzrostla jejich drzost. Nic však nenasvědčuje tomu, že by se ČSSD na jejich podvodech nějak podílela, nebo že by o nich vůbec byla věděla. Za to, co provádělo vedení H-Systému, nenese ČSSD žádnou odpovědnost. Celý případ jen znovu signalizuje, že financování politických stran není u nás uspokojivě vyřešeno a že strany musí používat podivných obezliček. Výpomoc od H-Systému je nepříjemnost nevinnější než Lajos Bács, pan Sinha, potíže nebožky ODA i bamberská aféra.

Za druhé by se nemělo zapomínat na to, proč měla ČSSD problémy: ministerstvo financí jí tehdy pomocí formální právní finty podvázalo finanční zdroje. Pravice se tak dosti nemravným způsobem pokoušela přistřihnout křidélka svému opozičnímu soupeřovi. Přitom bylo zjevné, a každá kulturní, velkorysá vláda by to byla uznala, že sociální demokracie má na vlastnictví Lidového domu, o nějž byl spor, morální nárok.

Je tedy problém s H-Systémem jen další ze série aférek, jimiž se nás naši politici zprava i z leva a spřízněná mediální lobby snaží přesvědčit, že hlavní problém je v poctivém či nepoctivém financování stran. Ve skutečnosti je hlavní problém v dobrodružné a nesmyslné politice, kterou provádí nynější levicová vláda v mnoha ohledech stejnou jako její pravicoví předchůdci.

15. prosince 2000