Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.12.-16.12. 2000

 

ARCHIV

Zase ty zatracené otázky...

Komentář vysílá ČT1 v programu "Dobré ráno s ČT" v pondělí 18. prosince v 7.15.

Rada české televize odvolala generálního ředitele Chmelíčka. Je to v její pravomoci, a ostatně nesluší se mluvit o provaze v domě oběšencově. Radu volí parlament. Nejmenuje do ní přímo poslance, to ne, to by příliš křičelo. Nýbrž politické strany vybírají podle svého gusta nezávislé osobnosti. Připomíná to trochu v malém sbor volitelů amerického prezidenta, s jehož výběrem měli teď v USA takovou patálii.

Rozhodnutí Rady vzbudilo nevlídnou reakci v televizi a mimo ni. To teď nechme stranou a všimněme si reakce na druhé straně barikády.

Člověk by očekával, že se budou snažit vyloučit politické motivy výměny. Pan Vladimír Špidla, místopředseda ČSSD, zvolil ovšem přístup čelný. Je sice jen "poučený laik", ale vidí, že zejména zpravodajství "nemá odpovídající úroveň", není dostatečně kvalifikované a vyvážené. Netřeba se ptát, kdo pana Špidlu, laika, poučil; je to předem jasné.

Pan Špidla už dříve požadoval, aby byla definována veřejnoprávnost. Média, založená na čistě tržním principu (může ta to tedy kapitalismus) mají tendenci směřovat k otázkám, které jsou triviální, a tyto otázky - což vede k poškození demokracie - dostávat do prvního plánu, soustředit na ně intelektuální a citovou pozornost společnosti." Pan Špidla nemá na mysli přímo otázky moderátora, ale spíše problémy. Ale i ty musí v televizi někdo nastolovat. A i v tomto případě platí, že na rozdíl od médií, založených na čistě tržním principu, se u médií založených na principu čistě netržním nebo nečistě tržním dá nežádoucímu směřování k triviálním a vůbec nevhodným otázkám zamezit vyhazovem ředitele. V minulosti se toho využívalo dosti hojně.

Pan Špidla sám ví nejlíp, jaké otázky by měl dostávat. Možná, že by tedy bylo nejšikovnější, kdyby si otázky kladl sám (další myslitelnou variantou je postup, který v době jakési své politické deprese údajně zvolil Richard Nixon, totiž že před kamerami rozmlouval se svým psem). Obojí by přišlo podstatně levněji než dnešní nekvalifikované televizní zpravodajství. Pokud by se strany v parlamentu navíc dohodly na správném vyvážení (na 1 kg ODS 1 kg ČSSD, 10 dkg KDU a 10 dkg US), stala by se zbytečnou i rada ČT. Stal by se zbytečným i ředitel ČT. Nakonec by se stala zbytečnou i sama Česká televize. Všichni bychom ušetřili.

17. prosince 2000