Globální oteplování je v tom nevinně Na okraj koncertů na podporu boje proti globálnímu oteplování: Hnutí stojí na iluzi celosvětové jednoty. Svět není jednotný a není připraven ani schopen se sjednotit, je rozdělený stejně, jako byl rozdělený vždycky.
Jak napravit nalomené národní sebevědomí Problém je především: jak je možné, že se české politické reprezentaci podařilo třikrát po sobě – v letech 1918-38, 1945-8 a 1963-69 – postupně vmanévrovat stát a národní společnost do situace v podstatě beznadějné? Poznámky k článku Daniela Štrobla v LN.
Čtyři poznámky k jednomu rozhovoru Totiž k rozhovoru Alexandra Kramera s historikem Pavlem Žáčkem v Právu. O alibistech v oboru historiografie, politicky neutrálních institucích, StB a politických vraždách.
Proč byl Havel lepší prezident než Klaus Havel nebyl uhranut „suverenitou“: člověk vyrovnaný a vnitřně suverénní ví, že suverenita má smysl jen když je k něčemu dobrá a že se může její části na jistou dobu zříci.
Glosa na pondělí: Příběhy pana Paroubka Uvěřit tomu, co nám k věření předkládá předseda Paroubek, je náročný úkol.
Glosa na středuJiří Paroubek a čtyřicet mladých usměvavých mužů Někdejší mluvčí ministra Němce Petr Dimun poskytuje vedení ČSSD rady, jak nalézt osobnosti.
Glosa na čtvrtek: Kdo to zvládl lépe? Tj. rozchod s manželkou: Paroubek, nebo Topolánek? Otázka by měla být rozšířena i na paní Topolánkovou a paní Paroubkovou.
Glosa na pátek: Stačí jedna bomba a jsme na placku K dopisu osobností nejvyšším ústavním činitelům ohledně amerického radaru.
|
|
Co zbylo z Listopadu To, co dnes zažíváme, je vrcholná etapa eroze polistopadového dědictví. Budování demokracie v ČR bylo stavěním domu na písku.
Ministr Schwarzenberg o Rusku Několik poznámek na okraj ministrova rozhovoru pro Financial Times.
Prezidentské trucování Je celkem zbytečné, aby prezident zdůvodnil, proč nechce jmenovat čekatele Langra soudcem. Je to totiž úplně jasné.
Glosa na pondělí: Komunisté vyložili karty na stůl Komunistické požadavky činí z prezidentské volby zcela zásadní věc.
Glosa na úterý: Pan prezident má pravdu, jenže… Prezident podle ústavy nemusí soudce jmenovat, ani když mu je padesát, a může to být proto, že se ten den špatně vyspinkal nebo se mu nelíbí jeho kukuč.
Glosa na středu: Příliš mnoho radosti Chápu radost bulharských zdravotních sester a jejich blízkých, nechci ji kalit. Ale mají ti ostatní, máme my ostatní co oslavovat?
Glosa na čtvrtek: Omyl to nebyl… Hedvig Malinová je slovenská občanka maďarské národnosti. Loni ji kdosi zmlátil, údajně proto, že mluvila maďarsky. Policie SR nejdřív tvrdila, že se to nestalo, teď připouští, že se to možná tak trochu stalo.
Glosa na pátek: Smutné vysvědčení pro ČT Ústavní soud zrušil rozsudek pražského krajského a následně i vrchního soudu, jenž přikázal ČT omluvit se za reportáž o soudkyni Píchové.
|
Psáno krví Úryvky z rozhovoru s ruským spisovatelem Alexandrem Isajevičem Solženicynem v posledním čísle německého časopisu der Spiegel (č. 30/2007.) Témata: Komunismus a Rusko, vnitřní vývoj v postkomunistickém Rusku, Rusko a Západ.
Komentář k rozhovoru se Solženicynem I. Základní Solženicynovou myšlenkou je zdůraznění nutnosti rozlišovat mezi „sovětským“, “komunistickým“ na jedné straně a „ruským“ na straně druhé. Toto rozlišení je alibistické.
Glosa na pondělí: K odškodnění Libyi se nikdo nehlásí. Proč? Tzv. odškodné je bohužel ze své povahy zároveň výkupným za propuštění bulharských zdravotních sester.
|