indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

16.7. -25.7.2007

ARCHIV

Omyl to nebyl…

Ještě za hlubokého totáče se stala jednomu mému příteli nepříjemnost. Když se večer vracel do svého košířského bytu, byl zadržen “příslušníky” (tak se tenkrát říkalo policajtům), odvlečen na služebnu, neformálně obviněn ze zneuctění čtrnáctileté Romky a vsazen za katr. Ráno mu řekli, že může jít domů. Aha, byl to tedy omyl, konstatoval můj přítel. Omyl to nebyl, odvětil promptně „příslušník“, ale vy to nejste.

Tento roztomilý příběh se mi vybavil, když nyní sleduji vývoj kauzy Hedvig Malinové. Hedvig Malinová je slovenská občanka maďarské národnosti, studentka univerzity v Nitře. Jednou vloni, když šla na univerzitu, ji přepadli dva pořízci, protože ji údajně předtím slyšeli hovořit maďarsky. Zmlátili ji a napsali jí na blůzu něco ve smyslu Maďari za Dunaj. Jde o citlivý případ a slovenská policie jej začala horlivě vyšetřovat. Mezitím se věci chytli takoví, kteří udělají víc škody než užitku, a z kauzy se stala na obou stranách Dunaje záležitost národní hrdosti. Jediná účinná zbraň proti takovému vývoji je nepropadnout hysterii a držet se věcné stránky.

Obávám se, že se to slovenským orgánům příliš nepovedlo: nakonec došly k závěru, že se Malinová zmlátila sama. Policie uzavřela vyšetřování s tím, že se případ nestal, což veřejně vyhlásil ministr vnitra. Vypadalo to, že za mříže půjde sama Malinová. A místopředseda vlády Čaplovič nešetřil temnými narážkami, že všechno bylo připraveno a zinscenováno temnými silami.

Některé slovenské noviny a občanské sdružení Fair Play, v němž se sdružují osobnosti známé i u nás (Fedor Gál, Martin Bútora) žádaly odpolitizování a přešetření případu. Nyní se tedy slovenský policejní prezident nechal slyšet, že Malinová byla sice nejspíš opravdu přepadena, ale stalo se to jinak, než jak to popsala, takže na podstatě věci se toho až tak moc nemění.

Člověk by skoro řekl, že pro české turisty, kteří se teď chystají na Slovensko, z toho plyne toto poučení: nejdřív špatná zpráva - pokud vás náhodou někde někdo zmlátí, nevolejte proboha policii. Pokud totiž popíšete akci nepřesně, hrozí vám, že do basy nepůjde útočník, ale vy. A dobrá zpráva? Nezapomínejte, že neznalost maďarštiny je polehčující okolnost: samozřejmě ne pro policii, ale pro bouchače.

lidovky.cz čtvrtek 26. července 2007