indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

9.7. -16.2007

ARCHIV

Rusko by pro nás nebylo nebezpečné, ale…

Prezident Putin, jak se dalo očekávat, rozhodl o „pozastavení platnosti“ Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Smlouva byla uzavřena v roce 1990, přizpůsobena novým okolnostem v roce 1999, ale západní státy ji neratifikovaly, protože Rusové nedodrželi závazek stáhnout své jednotky z Podněstří a z Abcházie.

Ruské rozhodnutí by se nemělo podceňovat například tím, že se svádí na blížící se prezidentské volby. Jde o zásadní reorientaci ruské zahraniční politiky, usilující posílit velmocenské postavení Kremlu a především vliv v oblastech někdejšího ruského záboru, k nimž patří i ČR. Výsledek voleb na tom nemůže nic změnit.

Proto taky není žádná náhoda, že hlavním důvodem pro „pozastavení platnosti“ byl plán vybudovat protiraketovou základnu v ČR a v Polsku. Rusové tvrdí, že znamená porušení závazku NATO nerozmisťovat v zemích bývalého ruského záboru významné pozemní či vzdušné bojové jednotky. Ve skutečnosti jim vadí spíš symbolická váha případné základny (dobře vědí, že ohrožení pro Rusko je nulové). Provádět agresivní politiku vůči zemi, která je nejen členem NATO, ale má na svém území i americké základny, znamená velké nepříjemnosti, takže základna by byla závazek i ze strany USA.

Ruské rozhodnutí by se však nemělo ani přeceňovat. Rusko se v podstatě vrací k zahraniční politice z předgorbačovské éry, jen ji bude asi dělat chytřeji a opatrněji. Ta politika měla své plusy: zaručovala stabilní svět, v němž globální konflikt nepřipadal v úvahu (zároveň ovšem nepřipadala v úvahu změna statu quo).

Jediný problém je to, co povzbuzuje Rusko v těchto siláckých krocích: možnost, že se znovu zmocní prohnilé oblasti mezi Čiernou a Aší, není vůbec utopická. Maďarská socialistická vláda se chová vůči Rusku oportunisticky. Fico je vysloveně vstřícný, česká politická scéna je rozštěpena, přičemž Putin tu má silnou a dobře organizovanou lobby (KSČM), Paroubek je mu rovněž příznivě nakloněn (není to Brežněv), česká veřejnost je rozpolcena a její velká většina považuje za daleko větší akutní nebezpečí USA. Polsko má, pokud jde o Rusy, jasno, bohužel provozuje zároveň konfrontační politiku s Německem, což ho činí velmi zranitelným.

Nedémonizujme si mezinárodní situaci před Gorbačovem: svět byl stabilní a globální konflikt nehrozil. Naše smůla byla, že jsme se – taky z vlastní iniciativy - octli na špatné straně. Něco podobného nám hrozí i teď. S tím rozdílem, že tentokrát to bude výlučně z naší iniciativy.

lidovky.cz 16. července 2007