indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

9.7. -20.7.2007

ARCHIV

Jak volit prezidenta

Podle slov místopředsedy PS Zaorálka hodlá ČSSD prosadit přímou volbu prezidenta. Nic jiného jí ani nezbývá, vyjádřila se pro ni většina členstva. Prý se to ale stihne až v roce 2013. Ve skutečnosti by se to možná dalo stihnout už teď: ODS by to nemuselo vadit, znovuzvolení Václava Klause by bylo jistější. Což je nejspíš důvod, proč ČSSD nespěchá.

To je ovšem účelová stránka věci, kromě toho je tu věcná podstata návrhu. Ten je třeba posuzovat v souvislosti s dalším Zaorálkovým návrhem, podle něhož by se měly přesněji vymezit a hlavně omezit prezidentské pravomoci, zejména vázat některá další jmenování na kontrasignaci premiéra. Bude zajímavé sledovat, vydrží-li sociálním demokratům tato horlivost do voleb v roce 2013, kdy chce kandidovat předseda Paroubek. Věcně vzato je ovšem omezení prezidentských pravomocí užitečné, a pokud budou omezeny, je lhostejné, když bude prezident s takto přistřiženými křidýlky volen plebiscitem: je to jen zbytečně drahé. Nadměrné prezidentské pravomoci totiž zvyšují míru zjevné (za premiérů Klause a Zemana) či skryté (za premiéra Topolánka) anarchie v exekutivě, vyvolané napětím mezi premiérem a prezidentem.

Při nadcházející volbě se Klausův protikandidát neobjede bez komunistických hlasů. Jiří Paroubek k tomu říká, že „každý musí něco položit na oltář politického realismu“. Otázka je, co konkrétně se v tomto případě na oltář bude klást např. pokud jde o bezpečnostní zajištění ČR.

Problémy prezidenta Klause jsou hysterický odpor vůči EU, opatrný, zdrženlivý postoj k USA a mírná vstřícnost k Rusku.

Protikandidát, který by chtěl počítat s hlasy komunistů, by musel zaujmout opatrný, zdrženlivý postoj k EU, musel by mít hysterický odpor k USA a velkou vstřícnost k Rusku.

Taková oběť je zcela neúnosná, velmi se podobá těm, které naši politici přinášeli v roce 1938, 1945-8, 1968-9. Otřásla by nakonec základy současného politického uspořádání v ČR.

Problém je jen v tom, že jde o změny, které by možná velmi mnoha lidem u nás zase až tak nevadily.

lidovky.cz 20. července 2007