indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.7. -11.7.2007

ARCHIV

Kdo to zvládl lépe?

Lidové noviny se obrátily na agenturu Median, aby zjistila, jak se veřejnost dívá na rozchod Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka s manželkami. Jedna, řekl bych stěžejní otázka zněla: "Kdo zvládl rozchod lépe: Topolánek nebo Paroubek?

Na otázce mi něco vadí. Rozvádět se nemá. Je to flagrantní porušení zásady, že daný slib platí. Přestože se to leckomu v životě přihodilo (mně taky).

Otázka proto tak trochu připomíná jiné, podobné. Například: kdo lépe zvládl situaci, když ho v tramvaji přistihl revizor, že nemá lístek. Nebo: kdo zvládl lépe situaci, kdy se ve společnosti bezděčně a nahlas ubzdil. Má z každého trochu.

Otázka je, jak se výše uvedené situace dají zvládnout. V prvním případě je zapotřebí omluvit se, zaplatit a trochu se zastydět. V druhém případě se vůbec nedoporučuje pokoušet se situaci jakkoli zvládat, bude to jen horší. Mám podezření, že "zvládat" v otázce Medianu znamená zakecat.

Je tu ovšem jedna okolnost, pro niž je snad dobře, že lidé u nás podobné aféry politiků nepřeceňují. U každého rozchodu jsou dva, a je často nad lidské síly zjistit, zda na něm nese vinu jeden, druhý nebo oba. Třetí případ je ku podivu dost častý. Nesuďte, abyste nebyli souzeni.

Zdá se tedy, za prvé, že otázka zní: kdo lépe zakecal situaci, která se ze zásady zakecávat nemá, nebo se to aspoň nedoporučuje.

A za druhé: u rozchodu jsou vždycky dva. Proto otázka by měla být rozšířena i na paní Topolánkovou a paní Paroubkovou. Ze je odpověď jednoznačná a prostá.

Paní Topolánková se rozhodla rozchod manželovi osladit. Možná to není správné, v každém případě je to lidské. Proto kandidovala do Senátu za obskurní pastranu paní Bobošíkové. Udělala ze svého soukromého trápení politickou záležitost a tím do ní zapletla celou veřejnost. Je obtížné označit to jinak než jako drzost.

Paní Paroubková se zachovala manželovi ohleduplně a loajálně a jakoukoli politizaci si odpustila. Možná, že na to prostě nemá náturu, politika ji neláká. Přesto jí to slouží ke cti.

Proto z těch 41% pro pana Paroubka patří minimálně polovina jí. A to po zásluze.

lidovky.cz 12. července 2007