indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.7. -10.7.2007

ARCHIV

Jiří Paroubek a čtyřicet mladých usměvavých mužů

Někdejší mluvčí ministra Němce Petr Dimun se stal nyní dobrovolným mediálním poradcem ČSSD. Poskytuje jejímu vedení zcela zdarma a nezištně doporučení, jak nalézt v tmavých zákoutích strany osobnosti, které se výrazně vymykají „běžné představě sociálně demokratického funkcionáře“.

Nejprve jak vypadá ta běžná představa: obtloustlý padesátník ponurého vzezření, připomínající Formanovo Hoří má panenko, malounko říznuté Hitchkockovým horrorem. Upírá do televizní kamery svůj uhrančivý, poněkud skelný pohled a každou kletbu na adresu svých politických protivníků začíná sugestivním „no tak podívejte se…“ Divák uvažuje, má-li raději vlézt pod stůl nebo se zamknout na WC, a zároveň tuší, že ani na jednom z těch míst se už nikdy nebude cítit bezpečně.

S tím vším má být nyní konec. Pan Dimun doporučuje vybrat tři mluvčí: za prvé, usměvavého mladíka, komunikativního, vzdělaného a zcestovalého. Za druhé, aktivního podnikatele, který vysvětlí svým kolegům, proč je dobré být v ČSSD. A za třetí všeobecně respektovaného vědce z univerzitního prostředí. Tím dostane strana hned tři výrazně lidské tváře. Jakmile se zjeví na obrazovce v poslední předvolební prezentaci ČSSD, televizní divák, zbavený strachu, vyleze zpod gauče a odebere se k volební urně dát svůj hlas červené růži.

Chápu jakési rozpaky, které zjevně funkcionáři ČSSD nad poradenskou činností pana Dimuna pociťují. Mám jakési mlhavé podezření, že se sice jako poradce osvědčil v právě probíhající výměně manželek pana předsedy, ale lpí na něm stín neúspěchu US-DEU, které kdysi nepochybně také radil. Navíc otcové ČSSD mohou snadno namítnout, že takové mluvčí už strana vlastně má a nepotřebuje je nikde hledat. Usměvavý komunikativní mladý muž, vzdělaný,a zcestovalý – kdo jiný by to měl být než dr. Rath! Pověst rebela (což Dimun doporučuje) si může vysloužit tím, když poněkud přiblíží dnešku termín, v němž hodlá vystrnadit pana Paroubka z funkce předsedy strany. Uznávaný univerzitní vědec – to je přece prof. Jičínský, který si vydobyl ostruhy už když asistoval při zrodu „Ústavy ČSSR“ z roku 1960. Problém je s aktivním podnikatelem: vhodný kandidát, Ivo Svoboda, sedí dosud v base, kam se dostal za vytunelování mělnické kočárkárny. Už brzy jej ale propustí za dobré chování.

Rady pana Dimuna se tedy jeví jako nadbytečné. Nedivím se, že za ně ČSSD nehodlá platit. Navíc se obávám, že stačí jeden uhrančivý pohled předsedy strany do televizních kamer, a plané chlapecké úsměvy mladých komunikativních sympaťáků odvane ledový vichr, i kdyby jich bylo čtyřicet, jako těch loupežníků z pohádek Tisíce a jedné noci.

lidovky.cz 11. července 2007