indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

9.7. -14.2007

ARCHIV

Dvě poznámky k polemice pana Bednáře

Na můj článek Německo jako fackovací panák, který vyšel před časem v Lidových novinách, reagoval tamtéž polemicky Miloslav Bednář. K jeho polemice jsem přičinil těchto pár řádek:


Polemiky s panem Bednářem nemají valného smyslu. Přičiňuji dvě následující poznámky vlastně jen proto, že když to není nezbytně nutné, nemá si člověk nechat všechno líbit.

Za prvé, můj článek se netýkal vůbec berlínského summitu EU, ale jen zuřivých protiněmeckých výpadů premiéra Kaczyňského a vicepremiéra Giertycha. Kaczyňského se neodvažuje přímo hájit ani pan Bednář (tvrdí, že jen „připomněl“ německou vinu na úbytku polského obyvatelstva, jen v rozhlasovém projevu a jen na okraj; poprask se mu ovšem podařilo v celé Evropě způsobit takový, jako kdyby to byl řekl u řečnického pultu v OSN; kromě toho to nebyl jeho jediný „kontroverzní“ výrok). Proto jsem taky nepsal o polském návrhu, i když jej, upřímně řečeno, považuju za nestydatý. Byl ostatně dostatečně popsán v našem tisku, mj. i v Lidových novinách.

Za druhé, velmi zábavné je, na jaký německý „zdroj“ se pan Bednář odvolává. „German-Foreign-Policy.com“ není totiž, jak by se z názvu zdálo, portál ministerstva zahraničí nebo nějakého pověstného vědeckého institutu, ale obskurní levičácké fórum, ostře protiamerické (sympatizuje mj. s venezuelským prezidentem Chávezem) a, což s tím souvisí, taky proruské. To, co z něho cituje pan Bednář, jsou jednak pomluvy a jednak nesmysly (např. Maďarsko a Estonsko jsou hospodářsky méně závislé na SRN než ČR, Estonsko dokonce výrazně méně). Doufám, že orientace pana Bednáře na German-Foreign-Policy.com signalizuje jeho ideovou proměnu. Je to dobře, stane se zajímavějším.

Lidové noviny 12. července 2007