Soudní moc v Nových pořádcích nebude nezávislá Dnešní den (tj. středa) přinesl několik zajímavých zpráv. Všechny se tak či onak dotýkají jednoho jediného a pro budoucnost dosti klíčového tématu: jaké bude postavení soudní moci v Nových pořádcích, které se u nás etablovaly říjnovými volbami do PS a byly potvrzeny prezidentskou volbou.
Vystoupení na demonstraci v Plzni Dostal jsem nabídku, abych vystoupil 9. dubna na demonstraci v Plzni, a velmi rád jsem ji využil. Mluvil jsem tam jako předseda Klubu na obranu demokracie. Moje základní téma bylo: demokracie se nám v posledních letech pod rukama mění v autokracii, oligarchii a buranokracii. Protože z mého vystoupení citovali v tisku (např. Právo následující den), dávám ho tu k dispozici vcelku.
Latentní ústavní puč Na okraj názorů prof. Jana Kysely v Právu. Naše ústava je, pokud jde o vymezení pravomocí prezidenta, dosti nedokonalá. Upozorňuji jen, že ústava, která by dokázala dokonale spoutat někoho takového, jako je Miloš Zeman, se nedá napsat.
Úřady vyšetřují investigativní novináře Zaráží mne všeobsáhlý apel prohlášení na „politiky“. Apelují tedy i na Miroslava Kalouska, který jak známo může za všechno, na Petra Fialu, či snad dokonce i na Bohuslava Sobotku? Proč se neobracejí přímo na vládu, tuto dnešní vládu, jejího premiéra a ministra vnitra, kteří za činnost „orgánů“ opravdu zodpovídají?
Jednání ČSSD s ANO ztroskotala Poukazuje se na to, že podmínky, které si ČSSD klade, jsou zcela nepřiměřené. To je ale třeba upřesnit. Nepřiměřená je představa, že tak poměrně slabý a nezkonsolidovaný politický útvar, jakým ČSSD je, bude schopná v rámci koaliční spolupráce Babišovu rodinnou firmu vůbec nějak ovlivnit.
|
Skončí koalice s babišisty rozštěpením ČSSD? Ministři za ČSSD v Babišově kabinetu, včetně předsedy strany Hamáčka, budou v roli Fierlingerů pod Gottwaldem, kolaborantů nesoucích plnou spoluodpovědnost za celkovou povahu i jednotlivé excesy Babišovy vlády, tj. státu jako oligarchovy rodinné firmy. Jan Scheinost
Politická situace: kolik je vlastně hodin? Proběhly demonstrace, které se konečně týkají podstaty věci: tou je, stručně řečeno, nejen Zeman, ale zároveň a především Babiš. Ty demonstrace jsou nepřehlédnutelné, i když pořád o hodně slabší ve srovnání s těmi, které pamatujeme nejen z roku 1989, ale i z druhé poloviny devadesátých let. A jsou (až na výjimky) podivně beztvaré.
|