Kvalita demokracie se podstatně snížila To, co tu po listopadu 1989 vzniklo, nebylo ani náhodou ideální. Zároveň to byl jediný lidský režim, v němž mi bylo dopřáno žít. Ze svých skrovných sil jsem se snažil už před listopadem 1989 přispívat k tomu, aby jednou vznikl. Stejně jako jsem kdysi usiloval o jeho vznik, chci ho teď, když je ve rozkladu a ohrožen, bránit ho před nezodpovědnými hysterickými radikály a různými rozdováděnými miliardáři. Rozhovor pro internetový server E15.
Řeč v Plzni Město Plzeň se letos rozhodlo udělit mi Cenu 1. června. Cena se udílí každoročně u příležitosti výročí masových demonstrací proti komunistickému režimu z 1. června 1953 po vyhlášení „měnové reformy“ těm, kteří přispěli k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti, a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize (v minulosti ji dostali mj. Václav Havel, Pavel Tigrid nebo Ivan Martin Jirous). Při předání ceny jsem přednesl krátkou řeč, kterou tu dávám k dispozici.
Od demokracie k autokracii a oligarchii Jsem zásadní a přesvědčený zastánce „starých pořádků“. Úvodní slovo v diskusi v politické situaci, kterou požádal v Plzni Klub na obranu demokracie ve spolupráci s Plzeňskou radnicí u příležitosti udělení ceny 1. června. (Cenu jsem letos dostal já).
Rozhovor pro bubínek Revolver revue Dávám tu k dispozici rozhovor, který koncem minulého týdne vedl Adam Drda pro Bubínek Revolver Revue. Rozhovor vznikl těsně před tím, než jsem v Plzni obdržel cenu 1. června.
|
Petice Pomozme Ukrajině Vážení čtenáři, dovoluji si Vás upozornit na výzvu KOD, Občanského institutu a Konzervativní strany, jejíž text najdete nahoře v části věnované KODu. Její text si můžete přečíst a svůj podpis připojit zde.
Babišův New Deal, jeho politici a žurnalisté Vstup lidí typu Andreje Babiše do české politiky otvírá novou éru v dějinách České republiky. Za ním nastupují další. A nezapomínejme ani na žurnalisty.
Noam Chomski a disidenti Noam Chomski vyčítá českým a vůbec východoevropským disidentům, že dost netrpěli.
|
Proč musíme pomáhat Ukrajině Není možné, aby ti, na něž se Ukrajina obrátila v naději na pomoc, zasedli ve „věci Ukrajina“ ke společnému stolu spolu s těmi, proti nimž se pomoci dovolává, a navíc ještě s jejich pátou kolonou v postižené zemi. Bylo by to typicky orwellovské posezení farmářů s čuňaty.
|
Ukrajina, Rusko a my . Jak budou zmíněné garance Budapešťského memoranda fungovat, teprve uvidíme. Zatím jen Spojené státy uvalily na Rusko za jeho agresi poměrně citelné sankce. Naše vláda se k sankcím staví odmítavě a ke konfliktu se staví neutrálně. Dokonce se u nás najde poměrně dost lidí, kteří se Ukrajině veřejně vysmívají. I kdyby se nás to opravdu netýkalo, je to ubohé. Jenže ono se nás to také týká. Likvidace Ukrajiny není jediný ruský agresivní projekt. Karel Štindl
Současná polská vláda je v ohrožení Jde v případě polských odposlechů opravdu o vzpouru občanů proti kabinetní politice? Karel Štindl
Proč musíme pomáhat Ukrajině Není možné, aby ti, na něž se Ukrajina obrátila v naději na pomoc, zasedli ve „věci Ukrajina“ ke společnému stolu spolu s těmi, proti nimž se pomoci dovolává, a navíc ještě s jejich pátou kolonou v postižené zemi. Bylo by to typicky orwellovské posezení farmářů s čuňaty.
|