|
Povede se prosadit Lex Babiš“? Přijetí novely Zákona o střetu zájmů má i v jejím nynějším znění smysl a demokratické strany by se na něm měly sjednotit: byl by to výraz jejich dobré vůle napravit společně škody, které předtím společně způsobily, a nepřímo jakéhosi tichého účinného pokání, které má místo i v politice.
Andrej Babiš se omlouvá I já si myslím, že to, co pan Babiš řekl, bylo nehorázné a lidsky bezohledné. I já si myslím, že by pan Babiš měl odstoupit. Myslím si jenom, že pan Babiš by měl odstoupit proto, že vytvořil obludný multifunkční útvar, spojující ekonomickou, politickou a mediální moc, něco, co do demokratického prostředí nepatří.
Petr Honzejk o „antibabišismu“: bída simulované objektivity Pan Honzejk píše, že sociální demokraté a lidovci se měli snažit s vlastnictvím médií něco udělat už dřív. To není přesné: ty dvě demokratické strany neměly do koalice s Babišovým „multifunkčním“ útvarem vůbec vstupovat. Když teď zatím napůl a nejasně cítí, jaká to byla chyba, je třeba je v tom posilovat.
Peroutka, Zeman, dnešek V případě Peroutka nejde ani o svržení falešného idolu, ani o obhájení národního paládia, ale o věcné posouzení vážného problému, který se netýká jen Ferdinanda Peroutky, netýká se jen období druhé republiky, ale stejně např. i období let 1945-8, a svými důsledky i způsobem, jak to vnímáme a hodnotíme, zasahuje i do dneška.
Andrej Babiš a Lety V pátek 2. září večer mne pozvali do pořadu ČT24 Události, komentáře. Tématem byly výroky Andreje Babiše o romském táboře v Letech za druhé světové války a jejich dopad na českou politickou scénu. Bližší informace a link viz dále.
|
Malá dobrá zpráva: Babiš dostal na frak K novele Zákona o střetu zájmů: Oddělená politická, ekonomická a mediální moc, podnikání, politika a nezávislé informace jsou základní parametry společenského demokratického prostředí, které mají přednost např. i před svobodou vlastnit a podnikat. Pokud nebudou dodržovány, zrodí se zrůdný svět, v němž stejně žádná svoboda vlastnit a podnikat existovat nebude.
Úskalí a záludy Nových pořádků Městský soud v Praze ve čtvrtek vynesl rozsudek nad bývalými vedoucími činiteli pražského magistrátu. Proces i rozsudek jsou samozřejmě politicky citlivá záležitost a budou taky v tomto kontextu posuzovány.
|
Laubeho rezignace: téma pro kremlology Informace o ní je velmi kusá. Jistě, dá se to vysvětlit ohledem k nemocnému člověku. Zároveň platí, že informační vakuum v krajně citlivé záležitosti nabuzuje nejrůznější spekulace.
Boj o policii: „Firma“ versus demokracie Na jedné straně je uskupení Andreje Babiše (pro jednoduchost je dále nazývám „Firma“), usilující o dejme tomu hegemonii na české politické a mocenské scéně. Proti nim stojí česká polistopadová demokracie, otřesená a poškozená v revolučním běsnění let 2012 – 14. Je s podivem, že se zatím jakž takž drží pohromadě.
Co nám může provést Andrej Babiš Polemika s Petrem Honzejkem: Od Babišova Česka nás prý dělí přesně jedny volby. Formálně vzato, dělí nás od něj regionální a senátní volby, volby do Poslanecké sněmovny a prezidentská volba. Zároveň je ovšem třeba přiznat, že v Babišově Česku už do značné míry žijeme, jen si toho někteří z nás dokud nevšimli.
Co psal Erik Tabery o soudci Novosadovi 16. září (shodou okolností tentýž den, co se provalil „případ s naruby obrácenou esemeskou“) se v Respektu.cz Erik Tabery vrátil k rozsudku Městského soudu v Praze ve věci Peroutka. Rozsudek považuje za brilantní. Nesdílím jeho nadšení.
|