Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.12.-16.12. 2000

 

ARCHIV

Burian versus Baarová?

Pan Vladimír Just (Baarová a Burian pod palbou, LN 8. prosince 2000) vyniká mezi českými publicisty v jedné věci. Zásadně nečte příspěvky, s nimiž polemizuje.

Prý jsem napsal (Případ herečky Lídy Baarové, LN 11. 11. 2000), že Baarová byla zpovykaná dvacítka, která se nešťastně zamilovala, přičemž za city nikdo nemůže, zvlášť když to bylo ještě před obsazení území nepřítelem.

V mám textu není ani slovo o žádné dvacítce, ani o nešťastném zamilování, ani o obsazení území nepřítelem. Napsal jsem pouze, že vztah Baarové ke Goebbelsovi skončil ještě před okupací Československa brannou mocí (patrně i pan Just ví, že to bylo 15. března 1939) a že ovšem za rozhodující nepovažuji, kdy to bylo, nýbrž tu skutečnost, že člověk (ať už je dvacítka, čtyřicítka nebo osmdesátka) má soukromou sféru, kam se mu žádná vlast nemá co plést. Z osobního vztahu se nikdo nemusí zodpovídat opřed nějakým národním tribunálem. Vlast nemá co mi lézt do postele.

Na rozdíl od fanklubu Vlasty Buriana nepovažuju za potřebné potopit jednoho (Buriana), abych vyzvedl druhého (Baarovou) a oživovat ohavnou štvanici na českého komika. Vlasta Burian veřejně (v rádiu) parodoval Jana Masaryka. Vůbec nepochybuji, že to udělal pod hrubým nátlakem a že jsou tu i další významné polehčující okolnosti. Myslím si jen, že to dělat neměl, protože jeho první povinností bylo starat se ne o svůj osmdesátičlenný soubor, ale o svou nesmrtelnou duši. A napsal jsem tedy, a trvám na tom, že je-li nevinen on (a v právním smyslu samozřejmě nevinen je), je Baarová nevinna tuplem.

Pokud jde o rozhovory pro časopisy a přejímání rolí za proskribované kolegy, kolik lidí z herecké a bavičské branže to dělalo v době normalizace! Nikdo je za to dnes nepohání před fémový soud a je to tak v pořádku. Ostatně, vždyť i za ně byla obětována Lída Baarová.

15. prosince 2000