ARCHIV
NÁVRH ODŠKODNĚNÍ OBČANU NĚMECKÉ NÁRODNOSTI V ČESKÉ REPUBLICE.
(Komise "Shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku" konané 24.02.2001 v Praze)
Preambule:
My, demokraticky zvolení reprezentanti občanů České republiky hlásících se k německé národnosti prohlašujeme, že tito občané jsou loajální obyvatelé České republiky.
Vyjadřujeme svůj nesouhlas s porušováním lidských práv a svobod této menšiny uplatňovaného československým státem od počátku roku 1945, především však na základě Dekretu presidenta republiky č. 12/1945 Sb., o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakožto i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa,z 21.06.1945, Ústavního dekretu presidenta republiky č. 33/ 1945 Sb., o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské, z 2.08.1945, Dekretu presidenta republiky č.71/ 1945 Sb., o pracovní povinnosti osob, které pozbyly československého státního občanství, z 19.09.1945 a Dekretu presidenta republiky č. 108/1945 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy, z 25.10.1945.
Udělením československého státního občanství bylo stvrzeno, že se nedopustili žádného činu vůči ČSR a proto pokládáme za nezákonné, že se na nadále vztahují Dekrety presidenta republiky.
Na základě faktického uplatnění těchto dekretů došlo a dochází k hrubému porušování lidských práv a svobod německé menšiny. Mimo již uvedeného zbavení čs. státního občanství, konfiskace majetku a povinného pracovního nasazení, docházelo u českých, moravských a slezských Němců, kteří zde zůstali po roce 1946, tedy po ukončení odsunů do Německa, na území Československé republiky k dalšímu omezování lidských práv a svobod. Tito občané byli po roce 1990, s výjimkou zemědělské půdy, vyřazeni z možnosti restituci na základě rozhodnutí parlamentu ČSFR, kdy byla hranice restituci stanovena dnem 25.2.1948.
Za gesto dobré vůle Českého státu považujeme:
- Na základě prohlášení premiéra České republiky o "vyhaslosti" výše uvedených dekretů žádáme , aby obě komory Parlamentu České republiky vydaly usnesení, že od samého počátku pozbývají výše uvedené dekrety platnosti pro občany německé národnosti žijících k tomuto datu trvale v České republice.
- Požadujeme navrácení majetku, který byl občanům německé národnosti zkonfiskován na základě dekretu presidenta republiky č. 12/1945 Sb. č. 108/1945 Sb. a k ním příslušným předpisům a souvisejícím dokumentů, Tato konfiskace majetku všech osob německé a maďarské národnosti, bez ohledu na státní příslušnost (§1, odst.1, písm. a dekretu č. 12/1945 Sb.) byla provedena jen na základě to, že osoby na něž se toto rozhodnuti vztahovalo, na všechny při kterémkoliv sčítání lidu od roku 1929 se přihlásily k německé nebo maďarské národnosti nebo se staly členy národních skupin nebo útvarů nebo politických stran, sdružujících osoby německé nebo maďarské národnosti (§2 odst. 1 dekretu č. 12/1945 Sb.), tedy jen na základě toho, že se osoba hlásila k německé národnosti (i když v §1 odst. 2 se hovoří:s výjimkou osob, které prokáží, že zůstaly věrny Československé republice, což se prakticky vůbec nedělo). V případě nemožnosti navrácení majetku z důvodu jejich fyzické neexistence nebo proto, že by navrácením došla újmy druhá osoba, požadujeme finanční náhradu ve výši aktuálního odhadu majetku ke dni 1.1.2001.
- Jako odškodnění za pracovní povinnost na základě dekretu č.71/1945 Sb., která se vztahovala na všechny osoby německé národnosti, které podle dekretu č. 33/1945 Sb. a s ním souvisejícími směrnicemi a vyhláškami pozbyly čs. státního občanství a jemuž podléhali muži od dokonaného 14. do dokonaného 60 roku věku a ženy od dokonaného 15. do dokonaného 50. roku věku, požadujeme fonační náhradu za dobu strávenou v pracovním nasazení a to:
- proplacení 100 .- Kč za každý odpracovaný den nebo den stráveny ve sběrném, internačním nebo pracovním táboře bez ohledu na věk, neboť v praxi byli zaměstnávání lidé pod i nad hranicí výše citovaného věku.
- finanční příspěvek ke starobnímu důchodu ve výši 15.- Kč za každý celý odpracovaný měsíc nebo za měsíc strávený ve sběrném, internačním nebo pracovním táboře.
- jednorázovou výplatu částky rovnající se 20% výše průměrné mzdy v České republice ke dni 1.1.2001 za každý započatý měsíc pracovní povinnosti ve kterém byla srážka 20% z hrubé mzdy /náhrady) na základě směrnice MV uveřejněné ve vyhlášce č. 500 Ú.l. l ze dne 11.12.1945 uplatňována.
- Navrácení vázaných vkladů příslušníků německé menšiny ve výši přepočtu na kupní silu ke dni 1.1.2001.
- Odškodnění osob německé národnosti za újmy způsobené násilným přesídlením na základě výnosu ministerstva vnitra z 21.5. a 19.6.1947 o plánovitém pracovním přikázání Němců, znemožněním přístupu k vyššímu vzdělání, násilnou změnou jména,
kriminalizaci německé menšiny ze strany státních a správních orgánů a dalším, jednorázovou výplatou ve výši 10 000,- Kč.
Případné vzniklé nároky přecházejí v případě úmrtí oběti stejným dílem na žijící manžela/ku a děti. V případě, že osoba nezanechala ani manžela/ku, ani děti, mohou požádat stejným dílem sourozenci oběti. V případě, že tyto osoby neuplatní tento nárok, přechází tento na oprávněné dědice.
Přílohy:
1.Historický exkurs (Franz Chocholaty Gröger)
|