indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

16.12. - 21.12.2002

ARCHIV

Společné závěry Prof. U. Bernitze, Prof J. A. Froweina, lorda Kingslanda Q. C.

Evropský parlament před časem požádal tři evropské právní specialisty, Němce Froweina, Švéda Bernitze a Angličana Kingslanda, aby posoudili, nakolik mohou být tzv. Benešovy dekrety na překážku přijetí České republiky do EU. Všichni tři oslovení se nakonec shodli na šesti bodech, které tu zveřejňujeme. Odkazuje se na ně druhý z informativních a hodnotících článků Emanuela Mandlera v rubrice Otevřeno (první vyšel v téže rubrice minulý týden).

 

Dospěli jsme k následujícím společným závěrům:

  1. Konfiskace na základě Benešových dekretů nevytváří podle právních předpisů EU problém, neboť právní předpisy EU nemají zpětnou účinnost.
  2. Dekrety týkající se občanství leží mimo působnost EU.
  3. Český systém restitucí, i když je v některých ohledech diskriminační, jak shledal Výbor pro lidská práva při OSN, nevytváří problém podle právních předpisů EU.
  4. V průběhu přistoupení musí být vyjasněno, že trestní rozsudky na základě Benešových dekretů nemohou být po přistoupení uplatňovány.
  5. Zrušení zákona č. 115 z roku 1946, který vyjímá případy "spravedlivé odplaty" z trestní odpovědnosti, se v souvislosti s přistoupením nejeví jako povinné. Důvodem je, že jednotlivci se na tato ustanovení spoléhají po více než 50 let a jako takoví mají oprávněné očekávání, že nebudou za tato konání nyní trestně stíháni. Protože však shledáváme tento zákon neslučitelný s lidskými právy a všemi základními právními zásadami, jsme toho názoru, že by Česká republika měla tento fakt oficiálně uznat.
  6. Založili jsme své posudky na přesvědčení, že od okamžiku přistoupení budou mít všichni občané EU na území České republiky stejná práva.