indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.6. - 7.6.2003

ARCHIV

A on si nedá a nedá pokoj!

Redakce MF Dnes
K rukám p. Martina Komárka
Praha

Již hodně let čtu denně MF Dnes, s listem jsem velmi spokojen, jinak bych si přece kupoval jiné noviny. V minulosti jsem již dvakrát psal do redakce, v obou případech nebyly moje dopisy zveřejněny a určitě nebude zveřejněn ani tento dopis.

V deníku MF Dnes vyšel dne 23. dubna článek s titulkem "Rituální tance kolem horké kaše". Autorem je "politolog" Bohumil Doležal, který své prosudeťácké názory publikoval již před lety, tehdy s údaji, že autor je publicista a také s tím, že autor působí na Karlově univerzitě. Už tehdy se tento člověk stal nechvalně známým tím, že pro něho začínají české dějiny až s odsunem. Psát o tom, co odsunu předcházelo, bylo zřejmě pod jeho úrovní.

Před několika lety jsem byl mile překvapen, když p. Doležal změnil témata svých článků a začal se zabývat vnitrostátní tématikou a s jeho názory bylo možné občas i souhlasit. Až nyní se překvapivě vrátil na svůj tradiční píseček.

V článku zneužívá nejasností kolem publikovaných a posléze dementovaných výroků místopředsedy vlády Petra Mareše. A opět slyšíme tu starou a obehranou písničku, jakých jsme se dopouštěli po válce zločinů. Tentokrát to ale p. Doležal hodně přehnal, když píše doslova:

"Odsun byl zločin jako celek, ne jen násilí, které ho provázelo, a už vůbec ne pouze "divoký odsun"".

Pan "politolog" trpí nepochybně totální ztrátou paměti. Jinak by mu přece nemohlo uniknout, že o odsunu bylo rozhodnuto na konferenci vítězných mocností v Postupimi. V pojetí "politologa" B. Doležala jsou tedy účastníci této konference zločinci.

O zveřejnění článků a dopisů osob mimo redakci MF Dnes rozhoduje p. Martin Komárek. Nic bych nemohl mít proti tomu, kdyby podobné názory byly publikovány mezi dopisy čtenářů. Pan Doležal se ale postupem času stal jakýmsi kmenovým pisatelem a jeho výplody jsou publikovány v politické části deníku. Snadno tak vzniká dojem, že redakce s těmito články souhlasí. Redaktor M. Komárek je schopný a pohotový glosátor. Když tento článek propustil do tisku, asi si nevzpomněl na osudy svého otce, který ještě jako dítě přežil jen díky českým vlastencům, které p. Doležal s oblibou nazývá šovinisty.

Bedřich Seliger
Teplice