indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

18.11. - 23.11.2002

ARCHIV

Úryvky z usnesení Evropského parlamentu

"Pokroky uchazečů o členství v EU na cestě ke vstupu"

Citujeme zde v překladu dvě krátké, leč významné pasáže z nedávného usnesení Evropského parlamentu o pokroku zemí, ucházejících se o vstup do EU. V usnesení je řeč o nepřípustnosti etnických čistek, o potřebě společného prohlášení, které udělá tečku za druhou světovou válkou, a o tom, co by měla učinit v tomto směru Česká republika. K textu se váže článek Emanuela Mandlera v rubrice Otevřeno. Editor Událostí se při této příležitosti omlouvá čtenářům za to, že je uvedl v omyl. V rubrice Co týden dal podle citací ze zpravodajství Práva uvedl, že se v usnesení mluví o tom, že dekrety nepředstavují nepřekonatelnou překážku pro vstup ČR do EU. Ve skutečnosti slovo "nepřekonatelná" z konečné verze vypadlo.

 

Evropský parlament

O. po uvážení, že etnicky zaměřená opatření, vedoucí ke kolektivnímu vyhnání a ke zničení kulturních hodnot, se výrazně prohřešují proti základním evropským právům a obecné právní kultuře Evropanů…

40. doporučuje, aby po vzoru Česko-německého prohlášení z roku 1997 bylo stávajícími i budoucími členskými státy podepsáno společné "Evropské prohlášení", které bude obsahovat vzájemné uznání zločinů proti lidskosti, hrůzných činů a nespravedlivostí, k nimž došlo během války a po válce, jakož i závazek plně sdílet společné hodnoty a cíle evropské integrace jako účinný prostředek k překonání minulých rozporů, nepřátelství a předsudků, jež mají svůj původ v národně vymezených historických a politických výkladech minulosti…

(Česká republika)

Evropský parlament

58. vychází ze závěrů jím objednaného dobrozdání, podle něhož nejsou prezidentské dekrety z hlediska práva EU překážkou pro přístup ČR k EU, což zahrnuje, že po přístupu země budou požívat všichni občané EU na území ČR tatáž práva, že budou zrušeny rozsudky vynesené v nepřítomnosti obžalovaného a že zákon č. 115 z 8. května 1946 nemá z hlediska moderního státního práva žádné existenční oprávnění; uznává zásadní vyjádření Německo-českého prohlášení z 21. ledna 1997 jako základnu pro smíření, které představuje morální základnu evropské jednoty; považuje za žádoucí politické gesto české strany v tomto smyslu.