indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.2. - 19.2.2005

ARCHIV

"otevřeno"

Nebezpečí pro Blízký a Střední východ

Doslova během několika týdnů se situace na Blízkém a Středním východě silně zdramatizovala. Přispělo k tomu zesílení amerického tlaku na Sýrii a Írán. Amerika je přesvědčena, že právě tyto dva státy povzbuzují nepokoje v Iráku, přičemž více než podezírá Irán z vývoje atomové bomby. Nechápe, proč jinak by musel Írán, který má nadbytek energie z velké těžby nafty, vyvíjet atomovou elektrárnu,. "Evropa" jako obvykle nevidí situaci tak dramaticky. A ruský premiér Putin docela nedávno vyjádřil nad íránským atomovým programem uspokojení a pochválil jeho mírové zaměření.

Úvaha o tom, proč vlastně Írán vyvíjí vlastní atomový program včetně atomové elektrárny, o čemž je obtížné pochybovat, není příliš složitá. Pokud jsme odkázáni na tiskové a agenturní zprávy, domyslíme se, že íránská atomová elektrárna je Potěmkinovou vesnicí, která umožňuje íránským představitelům na jedné straně mírové fráze a na druhé straně tajné vyvíjení atomové bomby. Proč?

Ve hře je totiž ještě jeden důležitý činitel. Je to Izrael, který má podporu Spojených států a jinak nic. Arabské a muslimské státy jeho existenci neuznávají, chtěly by ho smést do moře. "Evropě" pak nestačí, že Židy vypudila, a vadí jí ještě i na Blízkém východě; nemálo evropských států v čele s Francií zřetelně podporuje protivníky Izraele. Arabové však nejsou schopni židovský stát zlikvidovat ani prostředky konvenční války, ani terorem. Nadto jsou handicapováni tím, že Izrael nepochybně vlastní atomovou zbraň. Kdyby se Íránu zdařilo vyprodukovat dostatečné množství atomových bomb, situace v celé této oblasti by se rázem změnila.

Dokud atomové bomby vlastní pouze Izrael, je nebezpečí jejich zneužití minimální. Izraeli slouží jako vyrovnání mocenské nerovnováhy - a k ničemu jinému by mu nebyly ani užitečné. Ostatně Spojené státy by mu použití atomové zbraně dovolily jen v případě krajní nouze. Jakmile bude mít atomovou zbraň k dispozici Írán, nelze vyloučit nepředpokladatelné účinky takové situace; jediné, co lze předpokládat s jistotou, je to, že by se atomové zbraně rychle staly vlastnictvím i některých dalších muslimských států.

Vyhlídky nejsou dobré. Izraeli v blízké budoucnosti opět jednou může jít o samu existenci státu. Zaútočí-li však na íránská atomová zařízení, vznikne v celé oblasti Středního východu a možná ještě dál nebezpečná krize; nezaútočí-li, vyvine zřejmě Írán atomovou zbraň a vznikne krize nemenšího rozsahu. Pravděpodobnost této alternativy zvýšilo Putinovo kladné stanovisko k íránskému jadernému programu. Rusko dalo najevo, že mu na Íránu, na jeho atomové bombě, a tím i na podpoře muslimského světa velmi záleží. Celý vývoj na Blízkém a Středním východě se zkomplikoval.

Teď ještě chybí, aby se do této hry vložila Evropa s plnou podporou íránského mírového atomového programu … Vyhlídky opravdu nejsou dobré.

E.M.