indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

18.10. - 23.10.2004

ARCHIV

"otevřeno"

Důchodcům dá vláda ze svého?

Komentátoři, kteří neustále kritizují naši vládu, že plýtvá státními penězi, budou asi muset své názory revidovat. Minulý týden při rozhodování o zvýšení důchodů od ledna příštího roku vláda předvedla, že šetřit dovede. Starobní důchody vzrostou příští rok o 412 korun. Důchodci budou od ledna každý měsíc dostávat průměrně 7687 korun, takže poměr výše průměrného starobnímu důchodu k průměrné hrubé mzdě k se v příštím roce v porovnání s letoškem zhorší o 0,6 procenta na 39,3 procenta.

Vláda by ráda přidala víc. Jenomže nejde to. "Samozřejmě jsme navrhovali, aby to bylo více, ale každé zvýšení je dobré, více už státní rozpočet neumožňuje, " řekla mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Ministr Škromach musel brát ohled na červencové rozhodnutí Špidlovy vlády (jejímž byl členem), že penze se budou valorizovat v nejnižší možné výši.

Máloco vypovídá o charakteru naší postkomunistické společnosti a o úmyslech současné vlády tolik, jako toto rozhodnutí. Až dosud se zdálo (právem), že nynější vláda je rozhazovačná, a to platí i pokud jde o mzdy, které ovlivňuje. Příslušníci policie dostanou každý měsíc o 8 tisíc Kč víc, učitelům už vládá přidává podstatně méně, ale přece přidává, se státními zaměstnanci se nějak dohodla. Na přidání důchodcům tak, aby měli trochu slušné důchody už "nejsou peníze".

Zdá se jako by to bylo v rozporu s mnoha komentáři našeho tisku, že vláda se chystá k plíživé socializaci, popřípadě ji už začala uskutečňovat. Není tomu tak. Minimální nárůst důchodů je v souladu s nevyřčeným, ale zřejmým záměrem vlády přeměnit občany v "pracující" (tuto sociální kategorii dobře známe z předlistopadové doby). Zřetelně patrné je to v rozhořčené diskusi o budoucnosti našeho zdravotnictví. Svobodní lékaři se mají podle zřetelných náznaků toho, kam vláda hodlá s naší společností směřovat, přeměnit v "pracující", v lidi co nejvšestranněji řízené státem. Je velmi pravděpodobné, že mají následovat další kategorie (obchody?, zemědělské podniky?, pracovníci médií?).

Důchodci jsou dobrým materiálem už teď, protože už nyní jsou pracujícími (vysloužilými). Lze je "řídit" snadno, tím kolik se jim přidá či nepřidá. Je to patrné i na nynějším "zvýšení" důchodů. Bude progresivní. Ten, jehož příjem je nižší než uváděná průměrná penze, dostane přidáno méně než čtyři sta , kdežto devítitisícový důchod je přilepšen dobrými pěti stovkami. Ministr Štromach nezapomíná na opěrné sloupy starého režimu, zato lidé, kteří celý život dřeli (a platili si důchod) ostrouhají.

Kromě této faktické stránky má socializace společnosti i své ideové, ušlechtilé stránky. Na zmíněném zvýšení důchodů se to pozná. Dva ministři Grossovy vlády (ministryně zdravotnictví Emmerová a ministr informatiky Mlynář) prohlásili, že oni by s takovými důchody, jaké budou po lednovém zdražení, slušně vyšli. Proč by tedy s nimi nevyšli staří lidé? (Víme proč: nemají vlastní odbory, nejsou schopni se organizovaně bránit, jsou to vysloužilí pracující - ministrům se to takhle moc dobře povídá, zvláště mají-li ministerské platy a další požitky, které přísluší jejich funkci.)

Celé vládě zřejmě chybí úcta ke stáří a sociální odpovědnost. Jak víme, se socializací důchodců si nemusí lámat hlavu, takže i v tomto případě současný kabinet, zdá se, myslí jenom na to, jak získat co nejvíc bodů pro volby.

A závěrem ještě dotaz na ne-socialistického předsedu Kalouska, jemuž údajně jde tolik o šetření našich společných financí. Co by tomu tak řekl, kdyby se přidání důchodcům odsunulo řekněme na rok? Představme si, jak by naše vlast ušetřila. Když přistoupil na nynější důchodovou frašku, proč by nepřistoupil na další?

E.M. doplněný článek z Mf DNES 24. 10. 2004