indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

20.7. - 24.7.2004

ARCHIV

"otevřeno"

Konsolidace české zahraniční politiky

Pokud jde o světové události, jednala dosud česká zahraniční politika nekoncepčně, případ od případu. Tak se stalo, že v některých případech podporovala i Izrael. Tato labilita byla konečně zcela odstraněna hlasováním VS OSN o nedávném rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu, který přikázal Izraeli zbourat zeď proti tzv. teroristům. Konečně - jistě se vliv konsolidace zahraniční politiky projeví i v dalších oblastech našeho života.

Co myslím konsolidací? Česká republika hlasovala stejně jako ostatní státy Evropské unie. Je dobře, že jsme začali spolu s EU s jednotnou zahraniční politikou takhle šťastně; od této chvíle se budeme řídit většinou Evropské unie, takže si už nemusíme lámat hlavu nad otázkou, oč jde, když se budeme řídit pouze ostatními státy EU. Bude třeba nějaký stát zlikvidovat? Nebudeme s tím mít problém. Ale vraťme se k hlasování VS OSN.

Ponechme stranou okolnost, že ČR hlasovala v šiku 150 států světa; je přece jasné, že se tedy řídila mezinárodním právem i kodexy lidských práv, ne? Důležité bylo sehnat důkladnou většinu, protože Izrael je náramně silný, a co by si s ním takové státečky, jako je Francie a Německo, samy počaly? Podstatné však je, že se vyjasnila otázka tzv. terorismu na Blízkém východě i jinde na světě. Jak se dovídáme z agenturní zprávy, Evropská unie do rezoluce prosadila, aby bylo v rezoluci zmíněno, že stát má právo na ochranu svých obyvatel. Část rozhodnutí haagského tribunálu naznačovala, že na to sice jednotlivé země právo mají, ale pouze v případě, že jsou napadeny jiným státem, nikoli sebevražednými atentátníky.

Rezolucí VS OSN je to tedy podstatně vylepšeno. Podle rezoluce VS OSN může stát bránily své občany dokonce i před sebevražednými atentátníky, ale nesmí používat prostředků, které by občany před útočníky chránily (například plot proti tzv. terorismu). Vytváří se tu obrovské pole bezpečnostní imaginace a také podpora nových nemocničních zařízení, protože tím - co naplat - mrtvých a raněných (v Izraeli) poněkud přibude. To sice není zcela nedůležité, ale mnohem důležitější je, že se odstraní zdi, oddělující národy.

A nemusí to být jenom betonová, fyzická zeď. Například Spojené státy zostřují přístup na své území pro cizince a vymlouvají se na nebezpečí tzv. terorismu. Jen ať se nevymlouvají! My víme, kolik Američané mají na svědomí mrtvých v první i druhé světové válce, v Koreji, ve Vietnamu, v zálivu… Koneckonců, oni si opravdu myslí, že ty jejich mrakodrapy jsou věčné, že nikdy nespadnou? A jaký je to rozdíl, spadnou-li samy od sebe, nebo když do nich narazí bombarďák?

A o Židech bych raději vůbec nemluvil. Vždyť přece akceptujeme, že někteří přežili holocaust. Dnes však už je celý svět nesmlouvavě zaměřen proti sionismu - a je na čase, že se česká zahraniční politika ze slábnoucí sionistické fronty začala vyčleňovat.

Není náhodné, že Spojené státy hlasovaly proti přijetí rezoluce VS OSN. Dnes jsou ještě silné. Ale spolu s tím jak poroste natalita muslimů v evropských zemích a jejich příliv ze světa, budeme všichni mocnější. Takže Američané s Izraelem si na nás nepřijdou.

Al-Ka-Lida

E.M.