indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

9.6. - 14.6.2003

ARCHIV

"otevřeno"

Zničení vlády a sociální demokracie

Se současnou vládou je potíž. Křehounká vládní koalice drží pospolu zuby nehty, ale její hlavní aktivity jsou, zejména ze strany sociální demokracie, silně pokažené. Tak letošní volba prezidenta pravděpodobně vejde do dějin jako příklad toho, jak může mocnější parlamentní síla nominací nevolitelných kandidátů přispět ke zvolení osobnosti, kterou za žádných okolností jako prezidenta vidět nechtěla. Kampaň pro volby do Evropské unie byla rovněž nevyvedená. Je sice otázka, zda se kampaň toho druhu vůbec může vyvést, nicméně organizace referenda by stála za satiru, kterou si na tomto místě raději ušetříme.

Tato situace se zdála Občanské demokratické straně vhodnou k tomu, aby už beztak dosti poničené hlavní vládní straně uštědřila pořádný štulec. Ústy předsedy Topolánka nepřijala pojetí premiéra Špidly (mimochodem přirozené a nepochybné), že v tomto referendu nejde o prosazování stranických, nýbrž národních zájmů, takže je třeba zanechat stranických praktik. ODS byla kryta úhybnými euroskeptickými pohyby prezidenta Klause a teprve dvě hodiny před započetím referenda vyzvala voliče k účasti na referendu a k tomu, aby řekli "ano". Učinila to takto:

"ODS je zneklidněna selháním vlády při vedení kampaně i při komunikaci s občany. Obáváme se, že vládní neschopnost by mohla ovlivnit jak účast, tak výsledky hlasování. Proto znovu (?) vyzýváme naše voliče a příznivce, aby k referendu přišli a aby hlasovali pro vstup do EU." (…)

ODS podpořila vládu? Pozoruhodné, protože předseda ODS Topolánek vmetl v Sedmičce premiérovi do tváře výzvu k odstoupení, jestliže referendum vyzní proti vstupu ČR do EU, anebo bude-li jeho výsledek sice kladný, ale těsně. Co si vedení ODS myslelo, lze snadno rekonstruovat.

Předpokládalo, že referendum se sice vysloví pro vstup do Evropské unie, ale při nízké účasti voličů a s nijak rozhodným výsledkem. Toho by se dalo využít proti premiérovi (odstoupení celé vlády dnes Občanští demokraté asi nechtějí). Nemohu se zbavit škodolibost nad tím, že čeští voliči tento záměr ODS totálně zmařili: pětapadesátiprocentní účast oprávněných voličů je velmi slušná a více než tříčtvrtinová podpora vstupu do EU je výsledek vynikající. Jakýpak div, že Vladimír Špidla posléze rád přistoupil na stranickou hru ODS, učinil ze sebe, z ČSSD a z vládní koalice vůbec vítěze. Co je Klausovo tančení na hasičském bálu proti televizní "evropské" slavnosti, při níž premiér vítězně zpíval s Jiřím Suchým a dalšími zpěváky popu?

Takhle to tedy dopadlo. Ale přijdou všední dny, kdy se Česko bude muset potýkat s mnoha vnitřními problémy Evropské unie. Do těchto všedních dnů nás nemusí zvláště těšit, že máme neobyčejně slabou vládu, národně destruktivní opozici a narcistního prezidenta. Uvidíme…

E.M.