indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

9.9. - 13.9. 2002

ARCHIV

Návštěva staré dámy

Premiér Špidla zvolil dosti originální způsob, jak řešit krizi v koalici, vzniklou neposlušností poslankyně Marvanové. Vyzval totiž US-DEU, aby, pokud nechce přijít o sladké plody účasti na vládě, neukázněnou osobu přiměla k rezignaci na poslanecký mandát. Pikantní je, že vlastního neukázněného poslance, exministra Kavana, který si k poslancování přibral jako melouch ještě předsednictví VS OSN a jak se ukázalo, na obojí nestačí, pan Špidla k odstoupení vyzvat nehodlá.

Jak má US-DEU donutit svou expředsedkyni k tomu, aby se vzdala poslaneckého mandátu, pan Špidla neupřesnil. Je tu celá široká škála možností od úpěnlivých proseb přes a trpělivé přesvědčování a nejrůznější dary až po drsnější prostředky, inspirované padesátými lety minulého století.

Paní Marvanová se ovšem mandátu hned tak nevzdá. Připustila by, že se dopustila chyby, když nedržela basu s koalicí (myslím, že na to v tomto případě měla právo). Navíc by to byl neblahý precedens: vždy, když poslanec dá přednost svědomí před stranickou kázní, stavěl by napříště do otázky legitimitu svého mandátu. Máš jiný názor než většina? Odejdi a nekaž nám práci, kverulante!

Neuvěřitelná je vlastně jen jedna věc: totiž to, že vedení US-DEU vzalo zřejmě Špidlovu výzvu vážně a poslušně se snažilo přemluvit Marvanovou k rezignaci. Důvod je jasný: politická i hmotná zainteresovanost na koalici. Neměl jsem nikdy rád hry Friedricha Dürenmatta: ten člověk v šedesátých letech nestoudně sympatizoval s bolševiky a kromě toho mi jeho příběhy připadaly vycucané z prstu. V tuto chvíli si to o jednom z nich, totiž o Návštěvě staré dámy, přestávám myslet: o co v ní jde? Obyvatelé zazobané švýcarské vesničky se na přání zvrhlé pomstychtivé milionářky, podložené tučným bakšišem pro celou obec, rozhodnou zavraždit spoluobčana, s nímž má stará dáma nevyřízené účty. US-DEU by jistě v přesvědčování nezašla až tak daleko: ale konec konců, smrtí poslance zaniká i jeho mandát.

15. září 2002