indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.9. - 7.9. 2002

ARCHIV

Třikrát a dost

Poté, co Miloš Zeman dal poměrně jednoznačně najevo chuť ucházet se o prezidentské křeslo, propukla asi ve vedení ČSSD panika. Stresová situace způsobuje mj. rozsáhlé výpadky paměti.A tak ministryně Součková navrhuje s vážnou tváří jako prezidentského kandidáta prof. Dr. Zdeňka Dienstbiera. Ten prý nabídku přímo neodmítl. Třikrát v životě stál před úkolem budovat nějaké programy, tak proč to nezkusit znovu." Zmiňme se o jednom z těchto programů.

Když v roce 1988 cítil Jakešův režim - zřejmě pod mohutným tlakem z Moskvy - potřebu simulovat perestrojku, ustavil tzv. Výbor čs. veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci. Ten neúspěšně předstíral starost o plnění mezinárodních dohod v této oblasti. Styku s nezávislými iniciativami se vyhýbal jako čert kříži. A v jeho čele nestál nikdo jiný než prof. Dienstbier.

Rád bych věřil - i když mi to moc nejde - že politické angažmá pana profesora se dá vysvětlit bezbřehou naivitou. I pak by - pokud jde o "budování programů", které zmiňuje - měla v tomto případě platit zásada "třikrát a dost".

Mladá fronta dnes 7. září 2002