indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.7. - 20.7. 2002

ARCHIV

Už i ti Dánové...

Němci v Dánsku kritizují Landsmanšaft!, hlásá vítězným tónem páteční Právo. Dánští Němci prý totiž nesouhlasí s požadavky SL, "které se stavějí proti poválečnému uspořádání Evropy a oživují majetkové spory". Pro ČTK to prohlásila novinářka a tisková mluvčí "Bund deutscher Nordschleswiger" Andrea Kunsemüllerová. Sudetští Němci jsou podle ní na rozdíl od dánských Němců "výrazně konzervativní, takže naše chápání minulosti se od toho jejich výrazně liší".

Sdělení v Právu je nepochybně určeno i českým kritikům vyhnání. "Vidíte, už ani ti dánští Němci s Vámi nesouhlasí!". Ve skutečnosti je jednak otázka, co je dánským Němcům do toho, a jednak, a to hlavně, nejde o to, zda s vyhnáním souhlasí nebo nesouhlasí dánští Němci, nýbrž o to, zda bylo správné a spravedlivé. Pokud ne, nepomůže nám, ani když s ním budou souhlasit všichni dánští Němci světa.

Ještě podivnější je hauzírování tím, že sudetští Němci jsou na rozdíl od těch dánských výrazně konzervativní. Má to snad znamenat, že výrazně konzervativní Němce je možné okrádat o majetek a vyhánět, kdežto ty liberální ne? Tady přece nejde o učesaný akademický nebo parlamentní spor, ale o velké utrpení tří milionů lidí!

Liberálnost dánských Němců má dosti zvláštní pozadí. Jak píše Právo, bylo v Dánsku bezprostředně po válce "podle zákonů přijatých se zpětnou platností" odsouzeno a v bývalém německém koncentráku uvězněno 3000 dánských Němců, kteří se provinili kolaborací s nacisty. Tím má být řečeno: podívejte se, dělali to i Dánové, tak proč bychom to nemohli dělat i my. To je ovšem hloupý alibismus. Pokud to Dánové opravdu dělali, mají se za co stydět.

To ale ještě zdaleka není všechno. Z Práva se dozvídáme, že Dánsko o odsunu dvacetitisícové německé menšiny nikdy neuvažovalo, třebaže byla i tady až na výjimky oddána Hitlerovi. Ach, milá paní Kunsemüllerová! To se to je dneska liberální, když se sice za války kolaborovalo s Hitlerem stejně jako v ČSR, ale nic se za to nestalo. To se to distancuje od méně šťastných soukmenovců z Čech, Moravy a Slovenska! Nepochybuji o tom, že kdyby byli mluvčí Bund deutscher Nordschleswiger, případně její rodiče, po válce její dánští spoluobčané okradli o všechen majetek a pak hnali sviňským krokem směr Flensburg, objevila by v sobě výrazné konzervativní sklony, projevující se "pokusy o přepisování historie".

20. července 2002