indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.6. - 22.6. 2002

ARCHIV

Věc: udělení Bobříka vyčůranosti za měsíc červen 2002

bobrPři projednávání novely volebního zákona v Poslanecké sněmovně v prosinci minulého roku prošel mj. pozměňovací návrh místopředsedy ODS Ivana Langera: procento preferenčních hlasů, potřebné k posunu do čela kandidátky, se snížilo z deseti na sedm procent. Nikdo tehdy netušil, jakou minu klade pan místopředseda do volebního hnízdečka Koalice. Poslanci US úpravu odmítli, KDU reagovala rozpačitě. Volební zákon prošel, nejdřív v PS, pak i v Senátě, kde tenkrát ještě Čtyřkoalice disponovala většinou.

Člověk by očekával, že úpravu tohoto druhu navrhne spíše nějaký stoupenec "občanské společnosti" a přímé demokracie, toužící vnést trochu zdravé anarchie do zkostnatělého partajničení. Jde o průnik většinového systému do poměrného, ovšem se dvěma významnými omezeními: uplatňuje se vždy jen v rámci jedné kandidátky a k úspěchu stačí v lepším případě pouhých 7% (třeba ještě připočítat, aby se to nepletlo, že každý volič disponuje dvěma hlasy).

Ke spuštění rozbušky dochází tehdy, když je postižený subjekt vnitřně nalomen. Strany s ukázněným členstvem a voličstvem, které ctí vyvolené a pomazané hlavy, se nemají čeho obávat. To je taky nepochybně důvod, proč Langrův pozměňovací návrh tak nadšeně podpořili komunisté. Exploze má smrtící účinky, zvláště když jde o společnou kandidátku dvou nestejně silných subjektů (a všechny subjekty jsou v zásadě nestejně silné). Novela působí jako přímá výzva k bratrovražednému boji, během něhož se kandidátky, vzniklé na základě složitých jednání a křehkých kompromisů, mění jako mávnutím kouzelného proutku v toaletní papír. Pan poslanec Langer by si byl za návrh zasloužil naše vyznamenání, bohužel jsme to, my indolenti, vlastní vinou zmeškali.

Zato KDU-ČSL tuto výzvu nepřeslechla! Strana, vybavená slušnou voličskou základnou i početným členstvem (mj. díky tomu, že "byla při tom" i v letech 1948-89), navíc nenápadně podpořená z kazatelen, uspořádala během voleb na nepočetnou skupinku renegátů z ODS a nepraktických intelektuálů skutečnou bartolomějskou noc. A tak ačkoli Koalice jako celek získala skoro o tři a půl procenta hlasů méně než obě její složky v minulých volbách dohromady, nakynula KDU o jeden mandát, kdežto Koalice jich ztratila jedenáct a aby mohla vytvořit poslanecký klub, musí si od Lidovců vypůjčit Karáska.

KDU-ČSL předvedla - za činné asistence České biskupské konference - pravou orgii korektnosti a ohleduplnosti ke svému slabšímu partnerovi. Obě instituce by si za míru stoické zdrženlivosti tváří v tvář velkému pokušení nepochybně zasloužily Řád Bílého skunka první třídy. Protože jím nedisponujeme, udělujeme KDU-ČSL a České biskupské konferenci jen Bobříka vyčůranosti se zlatou hvězdou na čele. Vyznamenaným blahopřejeme a doufáme, že budou i v budoucnu duchovně přispívat k povznesení české politické kultury.

22. června 2002