indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.4. - 23.4. 2002

ARCHIV

Pár poznámek k výzvě Stop nacionalismu

Ke dni 23. 4. se na stránkách Událostí uzavřela možnost připojit podpis k výzvě Stop nacionalismu. Dnes, tj. 24. 4., má Poslanecká sněmovna projednat a schválit návrh usnesení, na němž se shodli lídři parlamentních stran.

Čtenáři mi dovolí několik osobních poznámek. Nemluvím za všechny signatáře (k tomu nemám mandát), jen sám za sebe.

Nepovažuji za korektní tvrdit, že výzva je namířena proti jedné politické straně (ODS) a ve prospěch jiné (KDU, US, Koalice). Výzva se obrací ke všem poslancům PS. Není důvod preferovat jedny a napadat jiné. Představitelé Koalice prokázali podle mého názoru velkou míru zbabělosti a oportunismu: to je nepochybně ještě horší než politika motivovaná hloupostí z přesvědčení. Pokud jde o servilní přihlášení prezidenta k chystané rezoluci, nenacházím slov. Nemohu však říci, že by mne překvapilo. Mé názory na prezidenta jsou všeobecně známy, nikdy jsem se s nimi netajil.

Byla řeč o řadě Impuls99, Děkujeme odejděte, ČT věc veřejná. Autor těchto řádek (a také značná část signatářů) se ani jedné nezúčastnili. Autor těchto řádek naopak všechny zmíněné akce veřejně a dosti ostře kritizoval a kritický odstup si zachovává dodnes.

Výtka, že signatáři vystupují jako jediný pověřený mluvčí české inteligence, je směšná. V případě všech peticí vystupuje každý signatář sám za sebe. Většina podepsaných ostatně nepatří k žádné intelektuální smetánce, jsou to řadoví občané ČR.

A konečně: nátlakové mediální akce jsou přirozenou součástí demokracie a právo na ně je zaručeno ústavou.

Signatářům výzvy Stop demagogii pak závazně slibuji, že je hned tak obtěžovat nepřestanu.

Bohumil Doležal, 24. dubna 2002